M.Beblavý navrhuje zúžiť skupinu ľudí podávajúcich majetkové priznania

Miroslav Beblavý , archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. apríla (TASR) - Skupina verejných funkcionárov, ktorí sú povinní podávať majetkové priznania, by sa mala okresať o 70 percent. U tých, čo zostanú, sa majú kontrolné mechanizmy sprísniť tak, aby informovanie o majetku nebolo len formalitou. Navrhuje to poslanec NR SR a podpredseda Siete Miroslav Beblavý, ktorý predložil na májovú schôdzu pléna nový zákon o majetkových priznaniach.

"Štát úplne zbytočne buzeruje viac ako 135.000 verejných zamestnancov, ktorých núti podávať majetkové priznania. Tieto dokumenty však nikto reálne nekontroluje a jedinou skutočnou činnosťou príslušných kontrolných úradov je ich archivácia," tvrdí Beblavý.

Majetkové priznania muselo k 31. marcu podať okrem 6644 verejných funkcionárov aj približne 135.000 verejných zamestnancov. "Musia ich podávať nielen tí, u ktorých to má zmysel, ako napríklad sudcovia, prokurátori, policajti či úradníci vo významných pozíciách, ale napríklad aj každý hasič či radový referent na úrade práce," pripomenul Beblavý s tým, že nenašiel jediný prípad, kedy by majetkové priznanie verejného zamestnanca viedlo k jeho postihu.

Okruh povinných osôb by sa mal teda zúžiť na policajtov, colníkov, sudcov, prokurátorov, predstavených v štátnej službe, štatutárov vo verejnej službe, veliteľov v rámci profesionálnych vojakov, výlučne nadriadených v hasičskom a záchrannom zbore a horskej záchrannej službe a ďalších zamestnancov, ktorých určí štatutár v internom predpise. Počet ľudí s povinnosťou podať majetkové priznanie tak klesne na približne 40.000 osôb, čo je menej ako 30 percent súčasného stavu.

Títo zamestnanci budú vypĺňať štandardizovaný dotazník, ktorý bude mať skutočnú výpovednú hodnotu. "Preverovať údaje bude rezort vnútra, keďže pod neho bude patriť viac ako tretina tých, ktorým táto povinnosť zostane, a keďže má v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku aj na to vytvorené najlepšie predpoklady," dodal Beblavý.

O majetkových priznaniach sa na májovej schôdzi bude hovoriť aj v inej súvislosti. Dovedna päť opozičných strán (Most-Híd, OĽaNO, SaS, KDH a Sieť) chce novelou ústavného zákona povinnosti okolo informovania o majetku sprísniť tak, aby mala verejnosť lepší prehľad o ľuďoch, ktorí riadia túto krajinu. Návrh sa takto dostáva do pléna už tretíkrát. Na pôvodom znení novely participoval aj vládny Smer-SD, neskôr si to rozmyslel a ohlásil, že príde s vlastnou úpravou. "Smer-SD hrá nepeknú hru. Keďže nemôže odmietnuť takéto návrhy, problém odkladá napriek tomu, že s úpravou pôvodne súhlasil," zdôraznil Beblavý.

Podľa jeho slov novela prináša majetkové priznania so skutočnou výpovednou hodnotou. "Napríklad tam bude vidieť aj značku a dátum kúpy auta, bude tam uvedená banka, v ktorej má verejný funkcionár účet, či meno spoločnosti, v ktorej má obchodný podiel," menoval Beblavý. A aby nemohla väčšina stopnúť proces kontroly voči verejnému funkcionárovi, menšina má dostať právo obrátiť sa na Ústavný súd SR, ktorý bude mať posledné slovo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.