Generácia single: Rastie záujem o hypotéky zo strany jedincov

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 20. apríla (TASR) - Generácia single sa prejavuje aj vo financiách. Na veľké úvery si trúfa čoraz viac jedincov, nepotrebujú na to partnera. Podľa údajov Sberbank Slovensko sa podiel žiadateľov o úver v páre za posledné tri roky znížil o tretinu.

Kým v roku 2012 mal viac ako každý druhý úver na bývanie (55 %) dvoch spolužiadateľov, v tomto roku podiel párov klesol už len na niečo vyše tretinu (37 %). Vyplýva to z najnovšej analýzy na vzorke 12.400 ľudí, ktorí požiadali a čerpali úver na bývanie v Sberbank Slovensko v období od januára 2012 do marca 2015.

"Hypotéka v páre je na ústupe už niekoľko rokov. Čerstvé údaje za rok 2015 naznačujú, že v tomto roku budeme prvýkrát svedkami stavu, keď páry stratia prvenstvo v podiele žiadateľov a predbehnú ich muži," komentuje Blanka Končírová zo Sberbank Slovensko.

Za posledné roky nahrádzajú dvojice žiadateľov najmä muži. Ich podiel na úveroch na bývanie stúpol zo štvrtiny (25 %) spred troch rokov na tohtoročných takmer 40 %. Ženy, zdá sa, boli doteraz opatrnejšie a ako samostatné žiadateľky o úver na bývanie sa začínajú presadzovať až v tomto roku. Ich podiel stúpol z 20 % na 24 %.

"Hoci dámy omnoho zriedkavejšie čerpajú veľké úvery samé, ak sa už na to odhodlajú, vo výške úveru nezaostávajú. Prekvapivo si napriek všeobecne nižším priemerným platom berú podobne ako muži úvery na bývanie v priemere vo výške okolo 60.000 eur," poznamenáva Končírová.

Zaujímavý trend sa ukázal aj pri rozdelení úverov na bývanie podľa veku dlžníkov. Stále platí, že najpočetnejšia skupina žiadateľov je v najproduktívnejšom veku od 31 do 45 rokov. Ich podiel však výrazne klesá – v roku 2012 ich bolo 70 % a vlani už len 55 %. Naopak, za posledné roky narastá počet mladých dlžníkov. Od roku 2012 sa počet ľudí, ktorí čerpajú úver na bývanie vo veku 18 až 30 rokov, zdvojnásobil zo 17 % v roku 2012 až na 39 % vlani.

TASR informovala Ľubomíra Chmelová zo Sberbank Slovensko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.