Na pražskom letisku pristane A380 spoločnosti Emirates

Letisko Václava Havla Praha, archívne foto Foto: TASR/EPA

Praha 20. apríla (TASR) - Letisko Václava Havla zažije po vyše roku opäť pristátie najväčšieho civilného dopravného lietadla na svete. Informuje o tom portál iDNES. Prvého júla ho na svoju linku medzi Prahou a Dubajom mimoriadne nasadí letecká spoločnosť Emirates.

Informáciu potvrdil predseda predstavenstva Českého aeroholdingu Václav Řehoř. Dodal, že let A380 do Prahy aerolínie berú ako oslavu piateho výročia svojho vstupu na český trh.

Letisko po prvýkrát využije špeciálnu "stojanku" pre lietadla tohto typu. Postavili ju za vyše 150 miliónov Kč (5,46 milióna eur).

A380 je najväčším osobným lietadlom na svete. V Prahe pristane iba štvrtýkrát. Najprv ho v českom hlavnom meste ukázala nemecká Lufthansa a vlani v marci spoločnosť Korean Air. Emirates s rovnakým typom v Prahe už pristali, avšak neplánovane. Dôvodom boli zdravotné ťažkosti jedného z cestujúcich na linke Dubaj-Amsterdam.

Airbus A380 Foto: TASR/AP

Aj keď je A380 už na svetovom nebi bežným lietadlom a denne ich nad českým území prelietavajú desiatky, bude oň začiatkom júla zrejme opäť veľký záujem. Nedá sa totiž očakávať, že by niekto z dopravcov začal také lietadlo posielať pravidelne do Prahy. Na to je miestny trh primalý.

Prvé zosadnutie A380 prilákalo na Ruzyň desiatky tisíc zvedavcov. Veľký záujem oň bol aj vlani.

Po svete lieta 153 airbusov aA380. Spoločnosť Emirates ich má spomedzi všetkých dopravcov najviac, 58.

(1 EUR = 27,486 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.