V Skalici pripravili výstavu obrazov Koreszku zo súkromných zbierok

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Skalica 20. apríla (TASR) - Stodvadsať rokov od narodenia významného slovenského maliara - krajinára Júliusa Koreszku si Záhorské múzeum v Skalici pripomenie výstavou jeho obrazov. Pripravilo ju v spolupráci s príbuznými maliara a zberateľmi umeleckých diel, pretože jej cieľom bolo nielen poukázať na odkaz i šírku Koreszkovej tvorby, ale aj sprístupniť diela, ktoré nie sú vo vlastníctve verejných inštitúcií a neboli doposiaľ verejnosti prezentované.

Časť umeleckej pozostalosti Júliusa Koreszku (1895 – 1958), rodáka zo záhorskej obce Dojč, získalo od rodiny Záhorské múzeum v Skalici, odkiaľ sa delimitáciou presunula do Záhorskej galérie v Senici. Aby bolo dielo v mieste dlhodobého pôsobenia maliara sprístupnené, od roku 1991 sa súčasťou stálej expozície Záhorského múzea v Skalici stala Galéria Júliusa Koreszku, ktorej kurátorkou je Božena Juríčková zo Záhorskej galérie.

Július Koreszka sa narodil ako najstarší z troch synov rodičov Štefana a Alžbety Koreszkovcov. Gymnaziálne štúdiá začal v Bratislave a ukončil v Skalici, kam sa rodina presťahovala. V roku 1914 študoval v Budapešti veterinárstvo, ale čoskoro ho túžba po výtvarnom vyjadrení priviedla na budapeštiansku Akadémiu výtvarných umení. Do života mu kruto zasiahli skúsenosti z frontov prvej svetovej vojny. Výtvarné štúdiá ukončil na pražskej akadémii u profesora Maximiliána Pirnera v roku 1924. Presťahoval sa do Bratislavy, ktorú opustil až po úmrtí svojej prvej manželky. Od roku 1936 až do svojej smrti v roku 1958 žil v Skalici a námetom z tohto mesta i okolitého regiónu venoval veľkú pozornosť. Svojmu výtvarnému programu, ktorého základ tvorila lyrická krajinárska tematika, zostal verný v celom svojom diele, neskoršie ho obohatil o zátišia, najčastejšie poľovnícke, menej kvetinové.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.