Prestížne Pulitzerove ceny spoznali svojich laureátov

Gregory Pardlo, autor knihy Digest, za ktorú získal prestížnu americkú Pulitzerovu cenu za beletriu, pózuje vo svojom dome v newyorskej štvrti Brooklyn, 20. apríla 2015. Foto: TASR/AP

New York 20. apríla (TASR) - Prestížnu americkú Pulitzerovu cenu za beletriu získal román Anthonyho Doerra z druhej svetovej vojny All the Light We Cannot See, ktorý rozpráva paralelné príbehy slepého francúzskeho dievčaťa a mladého nemeckého vojaka. Laureátov Pulitzerových umeleckých i žurnalistických cien 2015 oznámili dnes večer v New Yorku.

Medzi finalistami, ktorých Doerr porazil, boli napríklad Richard Ford s románom Let Me Be Frank With You, Laila Lalamiová s The Moor's Account a Joyce Carol Oatesová s knihou Lovely, Dark, Deep.

Pulitzerovu cenu za drámu získal dramatik Stephen Adly Guirgis s hrou Between Riverside and Crazy. Rozpráva o hašterivom bývalom policajtovi, ktorý vo svojom dome na Upper West Side v New Yorku poskytne útočisko chudobným sirotám a tie mu vytvoria náhradnú rodinu.

David I. Kertzer so životopisom The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI. and the Rise of Fascism in Europe získal Pulitzerovu cenu v kategórii biografií. Podľa poroty využíva tento dvojitý životopis nedávno otvorené vatikánske archívy, aby osvetlil osudy dvoch mužov, ktorí mali vo svojej sfére absolútnu moc. Ďalšími finalistami boli Thomas Brother s knihou Louis Armstrong: Master of Modernism a Stephen Kotkin s biografiou Stalin: Volume I: Paradoxes of Power (1878-1928).

V žurnalistických kategóriách si tri Pulitzerove ceny, ktoré sú najvyšším žurnalistickým ocenením v USA, odniesli noviny New York Times za investigatívne a medzinárodné reportáže o epidémii eboly v západnej Afrike a za fotografie na túto tému. Denník St. Louis Post-Dispatch dostal Pulitzerovu cenu v kategórii fotografia za pokrývanie nepokojov vo Fergusone v štáte Missouri, informovali tlačové agentúry AP a Reuters.

Pulitzerovu cenu za verejnú službu dostali za sériu článkov o domácom násilí proti ženám v Južnej Karolíne tamojšie noviny The Post and Courier, so sídlom v Charlestone. Séria článkov vyšla pod názvom Till Death Do Us Part.

Noviny The Seattle Times získali Pulitzerovu cenu v kategórii bleskového spravodajstva (breaking news) za digitálne pokrytie zosuvu pôdy v štáte Washington, v ktorom zahynulo 43 ľudí. Ďalšími ocenenými novinami boli The Wall Street Journal a Washington Post.

Zoznam umeleckých Pulitzerových cien:

Beletria: Anthony Doerr - All the Light We Cannot See

Dráma: Stephen Adly Guirgis - Between Riverside and Crazy

História: Elizabeth A. Fenn - Encounters at the Heart of the World

Biografia: David I. Kertzer - The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe

Poézia: Gregory Pardlo - Digest

Hudba: Julia Wolfe - Anthracite Fields.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.