Takmer polovica investorov očakáva odchod Grécka z eurozóny

Grécky premiér Alexis Tsipras Foto: TASR/AP

Berlín 28. apríla (TASR) - Takmer polovica investorov očakáva, že Grécko v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov opustí eurozónu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu nemeckého inštitútu Sentix, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa ankety sa medzi renomovanými investormi počet skeptikov, ktorí očakávajú tzv. grexit v apríli, zvýšil na 48,3 % z marcových 35,5 %. To naznačuje, že takmer každý druhý investor je skeptický, čo sa týka sľubov o udržaní Grécka v eurozóne.

Vláde v Aténach dochádza hotovosť a od vyhlásenia platobnej neschopnosti ju delia už len týždne. Ale rokovanie medzi Gréckom a jeho veriteľmi z Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) o finančnej pomoci uviazli na mŕtvom bode. Veritelia totiž požadujú od Grécka, aby im predložilo plán dôveryhodných reforiem, ktoré krajine pomôžu dostať sa z problémov a postaviť sa na vlastné nohy. Ale všetky doterajšie návrhy Atén boli len všeobecné a bez detailov, ktoré by veriteľom objasnili, ako chcú Gréci vyriešiť svoje dlhové problémy. Ak obe strany nenájdu kompromis a Grécku dôjdu peniaze, bude musieť vyhlásiť platobnú neschopnosť a hrozí mu odchod z eurozóny.

Sentix pripomína, že v roku 2012 sa Mario Draghi (prezident Európskej centrálnej banky) snažil upokojiť investorov sľubmi, že urobí všetko na obranu eura. Inštitút si však kladie otázku, či tento sľub ešte platí aj pre Grécko.

Prieskum ukázal tiež, že aj tzv. index "rozpadu" eurozóny ako celku tento mesiac vzrástol na 49 % z 36,8 % v marci, keďže stúpla hrozba grexitu. Hodnota tohto indexu sa tak priblížila k úrovni, na ktorú sa vyšplhal v roku 2012, keď vrcholila dlhová kríza.

Na druhej strane index, ktorý vyjadruje riziko rozšírenia problémov z Grécka aj na ďalšie štáty eurozóny, v apríli klesol na rekordne nízku úroveň 26,1 %. To znamená, že investori vo všeobecnosti neočakávajú, že sa dlhové problémy Grécka rozšíria na ďalšie štáty bloku.

Na prieskume, ktorý sa uskutočnil v dňoch 23. až 15. apríla, sa zúčastnilo 1023 investorov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.