Na životné prostredie môže Slovensko čerpať vyše 3,1 miliardy eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 16. mája (TASR) - Vyše 3,1 miliardy eur by malo v nasledujúcich rokoch smerovať na ochranu životného prostredia v SR z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Slovensko ich získa vďaka Operačnému programu Kvalita životného prostredia. Oproti minulému programovému obdobiu došlo k zvýšeniu o takmer 40 %. Vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu pôjde na životné prostredie celkovo 4,3 miliardy eur.

Prvé peniaze, 387 miliónov eur, by podľa ministerstva životného prostredia mali smerovať na čistenie odpadových vôd v aglomeráciách nad 2000 obyvateľov. Prioritou bude rovnako problematika spracovania odpadu, na ktorú operačný program vyčlenil 402 miliónov eur, a sanácie environmentálnych záťaží, kde je k dispozícii 180 miliónov eur.

Zameranie operačného programu je rozdelené do troch základných oblastí. Prvou je ochrana životného prostredia a zachovanie a zlepšenie jeho kvality, na ktorú má ísť 1,8 miliardy eur. Podporovať sa majú aktivity vodného či odpadového hospodárstva, zlepšenie kvality ovzdušia alebo sanácie environmentálnych záťaží. Patrí sem aj boj proti povodniam, na ktorý je vyčlenených 400 miliónov eur. Šéf envirorezortu Peter Žiga už avizoval, že peniaze pôjdu najmä z Kohézneho fondu, takže ich bude možné využiť pre celé Slovensko vrátane Bratislavského kraja.

Druhou oblasťou je podpora zvládania katastrof ovplyvnených zmenou klímy, na tú má smerovať 261 miliónov eur. Táto spadá do kompetencie ministerstva vnútra. Treťou oblasťou je podpora energeticky efektívneho nízkouhlíkového hospodárstva, za ktorú zodpovedá Slovenská inovačná a energetická agentúra. Do tejto oblasti operačný program vyčlení sumu 940 miliónov eur.

Európska komisia (EK) bude mať na Slovensko pri čerpaní zelených eurofondov vyššie nároky ako v minulosti, avizoval koncom minulého roka vedúci oddelenia pre Slovensko Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku EK. Väčší dôraz sa má klásť na dosiahnutie jasných a merateľných výsledkov.

Riadiacim orgánom operačného programu je rezort životného prostredia. O finančnú podporu žiadať orgány štátnej správy, samosprávy, fyzické osoby, právnické osoby ako aj neziskové organizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.