Zrýchliť a zefektívniť čerpanie majú viaceré prijaté zmeny

ARCHÍVNE FOTO: Ľubomír Vážny. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 16. mája (TASR) – Štát si svoju úlohu pri eurofondoch splnil – tvrdia zhodne premiér Robert Fico aj podpredseda vlády Ľubomír Vážny (obaja Smer-SD). Na rade sú podľa nich prijímatelia európskych peňazí, teda najmä mestá a obce. Do nového programového obdobia, ktoré plynie už od roku 2014, avizuje vláda viacero zmien, ktoré by mali čerpanie zrýchliť a zefektívniť.

Vážny o stave využívania eurofondov začiatkom mája informoval poslancov parlamentného výboru pre európske záležitosti. Začiatkom roka 2013 prijala vláda akčné plány na zvýšenie úrovne kontrahovania i čerpania. Všetky prostriedky sa jej podarilo zazmluvniť do polovice toho istého roka a dnes sú podpísané zmluvy na viac ako 107 % zdrojov.

"Boli prijaté aj opatrenia na zvýšenie transparentnosti procesov, napríklad bol posilnený Úrad pre verejné obstarávanie v systéme riadenia. Zaviedol sa inštitút ex ante (predimplementačnej, pozn. TASR) kontroly verejného obstarávania, ktorý u určitých typov projektov vyčistil chybné projekty úradom a nepostupoval ich ďalej," priblížil Vážny.

Európska komisia podľa neho ponúkla Slovensku vyššiu mieru flexibility pri čerpaní vo forme rôznych opatrení. Jedným z nich je možnosť fázovania projektov, vďaka ktorej sa môže časť projektu financovať zo starých eurofondov a zvyšok zo zdrojov určených na nové obdobie. Reverzné fázovanie zase znamená, že aktivity z nového obdobia sa môžu predfinancovať v starom.

Pomôcť zachrániť určité množstvo peňazí majú aj tzv. finančné nástroje, teda návratné formy pomoci, ktoré je možné využiť až do marca 2017. Nástroj Jessica je určený na zatepľovanie budov a Jeremy na podporu malého a stredného podnikania. "Prostriedky, ktoré hrozia nedočerpaním, môžeme presunúť do finančných nástrojov," upozornil vicepremiér.

Revízia operačných programov zase umožnila uznať za oprávnené náklady aj to, čo už predtým Brusel zamietol. Vďaka 10-% flexibilite v rámci operačného programu sa môžu presúvať prostriedky do tejto výšky z prioritnej osi so slabším čerpaním na druhú os s vyššou absorpčnou schopnosťou.

Nový finančný rámec má priniesť elektronickú komunikáciu s prijímateľmi pomoci, zavedenie otvorených výziev, zníženie časovej náročnosti ich vyhodnocovania či zjednodušenie preukazovania výdavkov. Motivačným prvkom je podľa Vážneho tzv. výkonnostná rezerva, ktorá znamená, že ak operačný program nenaplní v roku 2018 čerpanie na úrovni okolo 20 %, časť peňazí prepadne do iných programov alebo aktivít.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.