Ukrajinský parlament vypovedal vojenské dohody s Ruskom

Ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko, archívne foto Foto: TASR/AP

Kyjev 21. mája (TASR) - Ukrajinský parlament prijal dnes viacero zákonov o vypovedaní dohôd medzi Kyjevom a Moskvou vo vojenskej oblasti, informovali agentúry.

Verchovna rada vypovedala medzištátne dohody o vzájomnej ochrane utajovaných skutočností, organizácii vojenskej medzištátnej dopravy, spolupráci v oblasti vojenského spravodajstva, spolupráci v oblasti vojenského priemyslu, ako aj dohodu o tranzite ruských vojenských jednotiek, dočasne umiestnených na území Moldavska, cez ukrajinské územie, uviedla agentúra Ukrinform.

Čo sa týka poslednej zmienenej dohody, podľa agentúry TASS sa v dokumente uvádza, že cieľom zákona je "odstrániť existujúce právne predpoklady pre pohyb ozbrojených síl Ruskej federácie, rozmiestnených na území Moldavska, cez územie Ukrajiny".

Ukončenie vojenskej spolupráce Kyjev vysvetľuje "ochranou národných záujmov, nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny". Moskva podľa Kyjeva "jednostranne porušila normy a zásady medzinárodného práva a podnikla ozbrojenú agresiu proti Ukrajine".

Podľa lídra ukrajinskej Radikálnej strany Oleha Ľaška má Ukrajina s Ruskom uzatvorených 37 medzištátnych dohôd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.