Islamský štát obsadil ďalšie mesto v provincii Anbár

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bagdad 22. mája (TASR) - Ozbrojencom z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) sa podarilo vytlačiť iracké vládne sily z ďalšieho mesta v prevažne sunnitskej provincii Anbár na západe Iraku. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na miestne kmeňové zdroje.

Islamisti sa zmocnili mesta Husajba, ktoré leží približne sedem kilometrov východne od provinčnej metropoly Ramádí. Stalo sa tak po tom, ako sa v noci nadnes z tohto sunnitského mesta stiahla iracká polícia a bojovníci spojeneckých kmeňov, ktorým sa minula munícia.

Ramádí ovládajú ozbrojenci IS už od nedele. V súčasnosti sa pokúšajú konsolidovať svoje pozície východne od mesta, kde sa momentálne zhromažďujú príslušníci irackých ozbrojených síl a Iránom podporovaných šiitských milícií. Tí sa chcú pokúsiť o protiofenzívu zameranú na znovuzískanie Ramádí.

Dobytie Ramádí je najväčším bojovým úspechom islamistov za posledný takmer rok a predstavuje vážny úder pre pokračujúcu protiofenzívu irackých vládnych síl voči IS. Spochybňuje tiež súčasnú stratégiu medzinárodnej koalície pod vedením USA, ktorá bombarduje pozície IS v Iraku a snažila sa zabrániť aj pádu Ramádí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.