Schránky s neodkrytým vlastníkom pri konkurze na koniec radu nepôjdu

Ilustračné foto, rokovacia sála NR SR Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 22. mája (TASR) - Schránkové spoločnosti, ktoré neodhalia svojich skutočných vlastníkov, pri konkurze a reštrukturalizácii dlhujúcej spoločnosti na koniec radu nepôjdu. Plénum Národnej rady SR dnes totiž nepodporilo novelu zákona o verejnom obstarávaní od Miroslava Beblavého a Martina Fedora (obaja nezaradení), ktorou chceli dosiahnuť, aby neodkrytá schránka bola automaticky považovaná za spriazneného veriteľa a dostala sa tak až na koniec radu poškodených. Nemalo byť pritom dôležité, či dlhujúca firma obchodovala so štátom, alebo nie.

Beblavý aj Fedor, podobne ako poslanci OĽaNO, SaS a NOVA a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), hovorili o nutnosti poznať konečných užívateľov výhod pri právnických osobách obchodujúcich so štátom. Kým ÚVO to chce deklarovať cez čestné vyhlásenie, OĽaNO, SaS a NOVA žiadali potvrdenie z banky o tom, kto je konečným beneficientom. Podľa Beblavého návrhu malo stačiť čestné prehlásenie, avšak s možnosťou pri akýchkoľvek pochybnostiach údaje preveriť.

O svojom návrhu, v ktorom novelizoval 13 právnych noriem, Beblavý tvrdil, že je komplexný. "Zabráni, aby firmy s neznámymi majiteľmi okrádali nás všetkých. Pokrýva nielen verejné obstarávanie, ale napr. aj zdravotné poisťovne, súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti či veriteľov v konkurze a reštrukturalizácii. Dozvedeli by sme sa teda, kto je polovičný vlastník Dôvery či záchrannej spoločnosti Falck. Kým bude na Slovensku biznis so štátom vedený cez schránkové firmy, nebude sa dať s verejnými prostriedkami dobre nakladať," odkázal.

Novela sa tiež týkala aj veľkej privatizácie, predaja či prenájmu štátneho, verejnoprávneho, obecného a župného majetku, ako aj dotácií a eurofondov.

Na aktuálnej schôdzi parlamentu sa ešte 7. mája dostala do druhého čítania vládna novela zákona o verejnom obstarávaní. Tá hovorí o povinnom odhaľovaní konečných užívateľov výhod, ale len pri verejných tendroch. To považuje opozícia za nedostatočné a neúčinné v boji proti schránkovým firmám, preto predložila svoje návrhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.