Skupina ľudí podávajúcich majetkové priznania sa zužovať nebude

Miroslav Beblavý, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. mája (TASR) - Skupina verejných funkcionárov, ktorí sú povinní podávať majetkové priznania, sa okresávať nebude. Plénum Národnej rady SR dnes totiž neposunulo do druhého čítania návrh zákona o majetkových priznaniach od Miroslava Beblavého (nezaradený), ktorý chcel zoznam povinných osôb okresať až o 70 percent. U tých, čo by zostali, sa mali kontrolné mechanizmy sprísniť tak, aby informovanie o majetku nebolo len formalitou.

"Štát úplne zbytočne buzeruje viac ako 135.000 verejných zamestnancov, ktorých núti podávať majetkové priznania. Tieto dokumenty však nikto reálne nekontroluje a jedinou skutočnou činnosťou príslušných kontrolných úradov je ich archivácia," tvrdil Beblavý.

Majetkové priznania muselo k 31. marcu podať okrem 6644 verejných funkcionárov aj približne 135.000 verejných zamestnancov. "Musia ich podávať nielen tí, u ktorých to má zmysel, ako napríklad sudcovia, prokurátori, policajti či úradníci vo významných pozíciách, ale napríklad aj každý hasič či radový referent na úrade práce," pripomenul Beblavý s tým, že nenašiel jediný prípad, kedy by majetkové priznanie verejného zamestnanca viedlo k jeho postihu.

Okruh povinných osôb sa mal teda zúžiť na policajtov, colníkov, sudcov, prokurátorov, predstavených v štátnej službe, štatutárov vo verejnej službe, veliteľov v rámci profesionálnych vojakov, výlučne nadriadených v Hasičskom a záchrannom zbore a Horskej záchrannej službe a ďalších zamestnancov, ktorých určí štatutár v internom predpise. Počet ľudí s povinnosťou podať majetkové priznanie tak mal klesnúť na približne 40.000 osôb, čo je menej ako 30 percent súčasného stavu.

Títo zamestnanci mali vypĺňať štandardizovaný dotazník, ktorý by mal skutočnú výpovednú hodnotu. "Preverovať údaje bude rezort vnútra, keďže pod neho bude patriť viac ako tretina tých, ktorým táto povinnosť zostane, a keďže má v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku aj na to vytvorené najlepšie predpoklady," dodal Beblavý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.