Vysoká účasť v referende nahráva táboru za homosexuálne manželstvá

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dublin 23. mája (TASR) - Írski voliči s nadšením odovzdávali v piatok hlasy v referende o legalizácii homosexuálnych manželstiev. Účasť bola vysoká a voliči zrejme hlasovali v prospech takýchto manželstiev - dve desaťročia po tom, čo Írsko dekriminalizovalo homosexualitu ako posledná západoeurópska krajina v roku 1993. Konečné výsledky sa očakávajú v priebehu dnešného popoludnia, informovala tlačová agentúra Reuters.

Hlasovacie miestnosti sa zatvorili v piatok o 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ), teda po 15 hodinách hlasovania.

Podľa írskej štátnej televíznej a rozhlasovej stanice RTÉ sa zdá, že piatková účasť bola jednou z najvyšších účastí na referende v Írsku - v hlavnom meste Dublin dosiahla pravdepodobne 60 percent. Na neúspešnom ľudovom hlasovaní v roku 2013, ktoré malo zrušiť hornú komoru parlamentu, sa zúčastnilo iba 39 percent voličov.

"Zdá sa, že v mestských oblastiach bola silná účasť voličov, čo by mohlo byť viac prospešné pre tábor podporujúci homosexuálne manželstvá," uviedol Mattie McGrath, jeden z iba dvoch zákonodarcov 166-členného írskeho parlamentu, ktorí robili kampaň proti homosexuálnym manželstvám.

Po zatvorení hlasovacích miestností sa nerobil žiaden celoštátny exit poll; prvé výsledky referenda sa očakávajú v priebehu dnešného dopoludnia.

Aktivisti za homosexuálne manželstvá takisto vyhlásili, že vysoká účasť voličov je pre nich dobrým znamením.

Manželstvá gejov a lesieb podporujú v Írsku všetky politické strany, veľkí zamestnávatelia a celebrity. Všetci dúfajú, že referendum bude predstavovať symbol premeny krajiny, ktorá bola dlho pokladaná za jednu zo sociálne najkonzervatívnejších v západnej Európe.

Vplyvnú katolícku cirkev v Írsku poškodili v posledných rokoch škandály okolo sexuálneho zneužívania detí kňazmi a jej moc v krajine upadala. Zároveň s tým prišla aj postupná zmena v názoroch verejnosti.

Prieskumy verejnej mienky pred referendom naznačovali, že návrh na legalizáciu homosexuálnych manželstiev prejde v pomere 2 ku 1 - Írsko by sa teda stalo prvou krajinou na svete, ktorá rozhodne o legalizácií sobášov gejov a lesieb na základe referenda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.