LAJČÁK: Na Ukrajine nie sú reformy dostatočne komunikované s občanmi

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 23. mája (TASR) – Na jednej strane silná vôľa a vedomie ukrajinských lídrov potreby reforiem, na druhej strane ich nejednotná koncepcia. Pre TASR to uviedol šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po rokovaniach v Kyjeve.

"Nie som si istý, že existuje jasná koncepcia reforiem, pretože ich je niekoľko. Tak trochu mám pocit, že nie je úplne jasné, kto za čo zodpovedá. Jasné je, a návšteva na Ukrajine ma v tom utvrdila, že nie je dostatočná komunikácia s občanmi," priblížil.

Ako pokračoval, ľudia cítia ich negatívne dôsledky, avšak nikto im dostatočne nevysvetlí, prečo to tak je. Podľa neho Slovensko z vlastnej skúsenosti vie, že polovicou úspechu reforiem je dôsledné vysvetlenie ich nutnosti napriek zhoršenému životnému komfortu a ich jednoznačná trajektória.

"Chcel by som vidieť tri elementy – jednu reformnú stratégiu pre celú Ukrajinu, pod ktorou sú podpísaní prezident aj premiér, výraznejšiu úlohu Európskej únie, aby ukrajinskí občania videli, že zmeny sa dejú s cieľom priblížiť sa k európskym štandardom a lepšiu komunikáciu smerom k verejnosti," dodal.

Lajčák svoj pobyt v Kyjeve, kde sprevádzal na oficiálnej návšteve prezidenta Andreja Kisku, využil aj na rozhovory so šéfom Osobitnej pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine Ertugrulom Apakanom. "Ide o jedinú medzinárodnú prítomnosť na území Ukrajiny a naše politické rozhodnutia do značnej miery staviame na základe informácií, ktoré od nej máme," priblížil.

Apakan za najväčší problém považuje to, že jej pozorovatelia sa nedostanú na všetky miesta konfliktu na východe krajiny. "Tým, že nemáme 100-percentný prístup, tak nemáme ani 100-percentný prehľad toho, čo sa reálne deje," poznamenal minister.

Ako zdôraznil, pre plnú realizáciu minských dohôd je dôležité mať objektívnu informáciu o tom, ktorá strana a z akého dôvodu ich neplní. A to sa musí odvíjať od prístupu OBSE. Odniesol som si z tohto stretnutia jeden záver, že musíme z politickej úrovne veľmi dôrazne naliehať na to, aby táto misia mohla napĺňať svoj mandát," zdôraznil Lajčák.

Misia by mala mať 1000 ľudí, v tejto chvíli ju tvorí zhruba 500 neozbrojených pozorovateľov. Slovensko v nej má šiestich zástupcov a ponúka ďalších štyroch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.