Česi v SR si pripomínajú desiate výročie vzniku regionálnych spolkov

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 25. mája (TASR) – Česká menšina na Slovensku si v týchto dňoch pripomína 10. výročie vzniku regionálnych združení, ktoré sa sformovali po rozpade celoslovenského Českého spolku na Slovensku (ČSnS). Ako pripomína stránka www.cesi.sk, dnes oslavuje desiate výročie regionálny spolok Čechov vo Zvolene.

Úplne prvým regionálnym spolkom, ktorý po rozhodnutí o transformácii ČSnS na lokálne organizácie vznikol, bol regionálny spolok v Liptovskom Hrádku, dnes Český spolok Liptov (23.5.2005). Nasledoval Český spolok vo Zvolene (25.5.2005) a Český spolok v Martine (26.5.2005). V priebehu júna 2005 nasledoval vznik regionálnych spolkov v trnavskom regióne, v Bratislave, Poprade i Košiciach a postupne v ďalších mestách.

Portál www.cesi.sk pripomína, že dôvodom transformácie ČSnS bol nedostatok finančných prostriedkov na réžiu spolku, čo znamenalo, že vedenie nedokázalo zabezpečiť stále zložitejšiu agendu. ČSnS ako celoslovenské združenie existoval od júna 1994.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.