Grécko pošle splátku MMF 5. júna, ak sa dovtedy dohodne s veriteľmi

Grécky premiér Alexis Tsipras, archívne foto Foto: TASR/AP

Atény 2. júna (TASR) - Grécko v piatok 5. júna uhradí Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 300.000 eur, teda prvú časť z júnovej splátky z úveru, ak dovtedy dosiahne dohodu s veriteľmi. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa gréckej vlády.

Grécko má v júni uhradiť fondu celkovo 1,6 miliardy eur, z toho prvých 300.000 eur do 5. júna. Atény, ktoré držia nad vodou len peniaze od zahraničných veriteľov, avizovali, že možno nebudú schopné poslať splátku MMF bez finančnej pomoci od veriteľov z Európskej únie (EÚ) a samotného MMF.

Podľa tohto zdroja, ak sa Grécku do tohto termínu podarí uzavrieť dohodu s veriteľmi o uvoľnení zvyšnej finančnej pomoci zo záchranného balíka, zaplatia peniaze fondu načas. A dodal, že Atény uhradia blížiacu sa splátku aj vtedy, ak dosiahnu len predbežnú dohodu. Teda dohodu, ktorú ešte nestihla schváliť tzv. Euroskupina, neformálne združenie ministrov financií eurozóny.

Na záver tiež uviedol, že grécka vláda zatiaľ nedostala žiadny návrh textu alebo dokumentu od veriteľov po pondelkovom (1.6.) stretnutí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera so šéfmi MMF a Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na nemenovaný zdroj z nemeckej vlády, sa účastníci stretnutia zhodli na tom, že všetci zainteresovaní musia tvrdo pracovať na hľadaní riešenia pre Grécko, ktorému dochádzajú peniaze. Dohodli sa, že zostanú v kontakte a tiež v spojení s gréckou vládou.

Grécku hrozí vyhlásenie platobnej neschopnosti, ale nová vláda, ktorá nastúpila do úradu po voľbách koncom januára, odmieta niektoré požadované reformy. Tie sú pritom podmienkou na uvoľnenie ďalších peňazí. Cieľom týchto reforiem je stlačiť dlhy Grécka na udržateľnú úroveň a pomôcť ekonomike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.