Južná Kórea hlási 12 nových prípadov MERS a 14. obeť epidémie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Soul 13. júna (TASR) - Juhokórejské ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo, že zaznamenalo 12 nových prípadov nákazy blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), čím tak počet nakazených stúpol na 138. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministerstvo zároveň uviedlo, že vírusu MERS najnovšie podľahla 67-ročná žena, ktorá sa tak stala jeho 14. obeťou. Všetky obete boli starší ľudia, ktorí predtým trpeli vážnymi ochoreniami.

Medzi 12 novými prípadmi je aj vodič sanitky, ktorá minulý týždeň prevážala iného pacienta s vírusom MERS, ktorý medzitým zomrel. V piatok oznámili úrady štyri nové prípady.

Šírenie choroby vyvolalo medzi verejnosťou v krajine obavy i zmätok. Prezidentka Pak Kun-hje odložila návštevu Spojených štátov, zatiaľ čo zdravotnícki predstavitelia sú terčom kritiky pre nedostatočnú transparentnosť a neschopnosť rýchlo zastaviť rozširovanie nákazy.

Spoločná skupina expertov Južnej Kórey a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v stredu odporučila opätovné otvorenie škôl v krajine, pretože nie je pravdepodobné, že v nich dochádza k šíreniu MERS. Školské rady naopak navrhujú, aby ostali zatvorené.

Prvý potvrdený prípad nákazy človeka ochorením MERS bol zaznamenaný v roku 2012. Vedcom sa doposiaľ nepodarilo vyvinúť úspešnú vakcínu. Epidémiu do Južnej Kórey priviezol v máji jeden z miestnych podnikateľov z Blízkeho východu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.