Pre zvýšenie bezpečnosti východnej hranice kupujeme ďalšie kamery

Ilustračné foto Foto: TASR/Jaroslav Cucák

Bratislava 13. júna (TASR) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zvyšuje ochranu vonkajšej pozemnej hranice Slovenska s Ukrajinou. Za sumu 1.299.848 eur bez DPH kupuje 47 kamier spolu s ďalším technickým zariadením, ktoré budú monitorovať východnú hranicu SR. Oznámenie o výsledku verejného obstarávania zverejnili na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Na hranici medzi Slovenskom a Ukrajinou sa v súčasnosti už nachádza niekoľko stoviek kamier. Najviditeľnejší je kamerový reťazec medzi Čiernou nad Tisou a Vyšným Nemeckým v dĺžke približne 30 kilometrov. Ide o súvislé monitorovanie hranice 24 hodín denne. Kamerový systém ústi v operačnom stredisku v Sobranciach, kde sa nachádza takzvané Oko Schengenu.

Kamerový reťazec je na južnom úseku hranice, ktorý je rovinatejší. Kamery sú na päť- a sedemmetrových stĺpoch a nasmerované tak, aby ich neosvetľovalo Slnko. Platí pravidlo, že každou kamerou musí byť vidieť tú ďalšiu.

MV SR však plánuje rozšíriť kamerový systém aj v severnej časti východnej hranice, kde je terén oveľa hornatejší. Ide o investíciu do nákupu technických prostriedkov. „Distribuovaný komponent EBAS MS pre zber údajov v počte 47 kusov, ktoré budú inštalované v celkovej dĺžke 5823,22 metra,“ opisuje ich internetová stránka ÚVO. Umiestnia ich medzi Uličom a Ubľou. „V severnej časti úseku štátnej hranice s Ukrajinou umožnia vytvorenie lepších technických podmienok vedúcich k presnejšiemu monitorovaniu pohybu osôb v miestach inštalácie, čím sa zvýši schopnosť príslušníkov PZ kontrolovať a dohliadať na neoprávnené prekračovanie štátnej hranice,“ uzatvára stránka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.