Vlajkonosič Varga si užil otvárací ceremoniál: Krásny zážitok

Na snímke reprezentant SR Richard Varga. Bratislava, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Baku 13. júna (TASR) - Triatlonista Richard Varga má jednu zo svojich dvoch hlavných úloh na I. európskych hrách už za sebou. Počas piatkového otváracieho ceremoniálu sa mu dostalo veľkej pocty a ako vlajkonosič viedol slovenskú výpravu na Národnom olympijskom štadióne v Baku. Významnú úlohu si užil a už sa teší na nedeľu, keď ho čakajú preteky, v ktorých chce zabojovať o najvyššie priečky.

"Bolo to celkom emotívne, nečakal som, že to bude také pekné. Organizátori naozaj prekvapili tým, s akou veľkoleposťou to spravili. Bol to krásny pocit, keď boli za mnou všetci športovci, celé Slovensko. Ceremoniál bol krásny, program aj úžasný ohňostroj. Sú to krásne zážitky. Chvíle na štadióne boli naozaj intenzívne," povedal dvadsaťšesťročný pretekár.

Pred svojou premiérou v tejto pozícii nebol nervózny a užíval si atmosféru. "Bol to taký 'freeride', mohol som s vlajkou robiť, čo chcem. Len som musel dodržiavať odstup od slečny vpredu, aby sme nešli príliš rýchlo a ani príliš pomaly. Užívali sme si to. Bol som prekvapený, že tá vlajka bola celkom ľahká, mala tak do dvoch kíl. Jediný problém bol vietor a raz sa mi zamotala, tak som sa trošku hanbil." Varga priznal, že túto poctu by si rád zopakoval aj o rok v brazílskom Rio de Janeiro.

Najprv však muší získať miestenku na olympijské hry. Šancu dostane už v nedeľu, víťaz mužských pretekov si totiž okrem zlata odvezie domov aj šancu štartovať v Brazílii. "Je tu veľa dobrých triatlonistov. Síce chýbajú traja najlepší z Európy, no ostatní sú tu. Práve Európa je pre mužov najsilnejší triatlonový kontinent, čiže sa zišla veľmi dobrá konkurencia. Všetko je to otvorené a bude to závisieť od momentálnej situácie. No chcem zabojovať o najvyššie priečky," povedal.

Varga prišiel do Baku už v utorok a stihol sa aklimatizovať na trojhodinový časový posun. "Cítim sa celkom dobre a myslím si, že som pripravený." Nedeľňajšiu trať si naštudoval už pred dvoma dňami a prekvapila ho najmä plavecká časť, teda jeho dominanta. "Miesto 1500 metrov plávania je to asi 1100 a 400 metrov skákania, keďže tá voda je celkom plytká. Cyklistika je jednoduchá, je tam iba zopár zákrut," povedal.

Metropola Azerbajdžanu má prezývku "veterné mesto", čo miestne počasie dokonale potvrdzuje. Celé dni tu duje silný vietor s častými zmenami smeru. To môže zohrať v pretekoch dôležitú úlohu. "Neviem, ako to zvládnu baby, ktoré majú tak 45-50 kg, bude to veľmi zaujímavé. Vietor rozdelí aj naše štartové pole. Môže sa stať, že práve mne to nebude vyhovovať...," zamyslel sa. V Baku panujú v týchto dňoch aj vysoké teploty nad 30 stupňov Celzia. "Nie som ani milovník horúčav, ale myslím si, že keď sa budem chladiť a dodržiavať pitný režim počas cyklistiky a neprepálim to v behu, tak by som mohol ísť veľmi pekne," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.