R. PROCHÁZKA: Odchod Grécka z eurozóny by mohol Európskej únii pomôcť

Na snímke Radoslav Procházka, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava/Wroclaw 13. júna (TASR) - Odchod Grécka z eurozóny, tzv. grexit, by Európskej únii mohol pomôcť. Ak by však odišla Veľká Británia, úniu by to veľmi oslabilo. Vyhlásil to na konferencii Wroclaw Global Forum 2015 predseda Siete Radoslav Procházka.

"Grexit by mohol ponúknuť únii čosi ako katarziu. Bola by to príležitosť konsolidovať pravidlá finančnej disciplíny a dať im skutočnú váhu," uviedol Procházka na konferencii. Grécko je dnes podľa neho jednou nohou už vonku z eurozóny a celé prostredie je v súčasnosti už vo fáze technickej a politickej prípravy na jeho riadený odchod.

Opačný názor má Procházka na prípadné vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie. "Ak by sa Briti rozhodli opustiť úniu, veľmi by ju to oslabilo," tvrdí Procházka. Už samotná hrozba "brexitu" je podľa neho príležitosť prehodnotiť význam niektorých zbytočne rozsiahlych regulácií, a tiež potvrdiť, že sú veci, cez ktoré nejde vlak. "Pre nás je to určite sloboda pohybu a rovnosť zaobchádzania s našimi občanmi v celej únii," myslí si líder Siete.

Európska únia podľa Procházku nepotrebuje žiaden veľký plán a jednotné dane, ale akcieschopnosť. "Kľúč k prosperite leží v schopnosti členských štátov zlepšiť fungovanie svojich dôchodkových systémov, zjednodušiť podmienky pre podnikanie a spružniť zamestnávanie ľudí," doplnil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.