Severokórejčan ušiel do Južnej Kórey cez zamínovanú zónu

Severokórejský vojak, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Soul 15. júna (TASR) - Do Južnej Kórey dnes cez prísne stráženú demilitarizovanú zónu na hraniciach oboch Kóreí prešiel mladý príslušník severokórejskej armády a vzdal sa juhokórejským úradom.

Nemenovaný zdroj na juhokórejskom ministerstve obrany uviedol, že mladý muž dnes okolo 8.00 h miestneho času prešiel cez zamínované, asi štyri kilometre široké demilitarizované pásmo. K prestrelke medzi pohraničnými hliadkami nedošlo.

Severokórejčan v prvom výsluchu s úradníkmi juhokórejského ministerstva obrany uviedol, že bol pravidelne bitý a nebol spokojný so severokórejským režimom. Podľa dostupných informácií ide o mladíka do 20 rokov.

Ako uviedla agentúra AP, útek Severokórejčanov do Južnej Kórey cez pozemné hranice nie je veľmi obvyklý. Naposledy podobný prípad zaznamenali v roku 2012, keď sa severokórejskému vojakovi podarilo bez problémov prejsť cez hraničný plot s ostnatým drôtom bez toho, aby si ho všimla severokórejská pohraničná hliadka. Väčšina z asi 25.000 utečencov zo Severnej Kórey sa do Kórejskej republiky dostáva cez Čínu.

V štyri kilometre širokom demilitarizovanom pásme sa nachádzajú mínové polia, sú tam zátarasy s ostnatým drôtom, detektory pohybu, ako aj protitankové priekopy a iné prekážky. Práve počas uplynulého víkendu Južná Kórea oznámila, že Severná Kórea pristúpila ku kladeniu ďalších mín, aby zabránila útekom svojich občanov na juh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.