Bežný účet platobnej bilancie Česka sa aj v apríli skončil s prebytkom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 15. júna (TASR) - Aj v apríli skončil bežný účet platobnej bilancie Českej republiky s vysokým prebytkom, a to 20,55 miliardy Kč (752,75 milióna eur). Dôvodom je kladné saldo obchodnej bilancie a bilancie služieb. Informoval o tom na svojej internetovej stránke český finančný portál Patria.cz.

Analytici pritom očakávali, že Česko vykáže za apríl deficit bežného účtu vo výške 3 miliardy Kč po marcovom prebytku na úrovni 26,6 miliardy Kč.

Na rozdiel od vlaňajška sa totiž v najnovších číslach stále ešte nezačali prejavovať dividendy vyplácané firmami, ktoré majú zahraničných vlastníkov, a tak bežný účet ČR za prvé štyri mesiace 2015 skončil s prebytkom 112 miliárd Kč. V ročnom vyjadrení ide nepochybne o historicky najlepší výsledok, ktorý odráža silnú exportnú výkonnosť českých firiem na zahraničných trhoch, konštatuje Patria.

Analytici Patrie pripomínajú, že ak by česká koruna nemala zabetónované dno na úrovni 27 CZK/EUR, bol by výsledok bežného účtu iste pozitívnou vzpruhou pre jej kurz. Na druhej strane sa dá počítať, že prebytkový bežný účet bude mať ČR aj v ďalších rokoch. Je to veľmi pravdepodobné aj napriek rastúcemu odlivu dividend do zahraničia. Tie nepochybne zrazia bežný účet v ďalších mesiacoch, ale celkovo jeho trend ostane pozitívny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.