NRSR: Výbor odmietol vyjadriť znepokojenie nad krokmi Dušana Kováčika

Pokračovanie 48. schôdze Národnej rady SR 17. marca 2015 v Bratislave. Na snímke pohľad do rokovacej sály. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 15. júna (TASR) - Členovia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť dnes odmietli opozičný návrh uznesenia, ktorý má byť výsledkom popoludňajšej mimoriadnej schôdze pléna ku kauze Gorila. Za uznesenie dvihla ruku len opozícia, poslanci Smeru-SD, ktorí majú vo výbore väčšinu, sa prevažne zdržali. Stanovisko výboru má len odporúčací charakter.

Podľa opozície by mala NR SR v uznesení konštatovať, že dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila a postavenie podozrivých osôb pred spravodlivosť je kľúčovým pre demokratický a právny štát. Zároveň má parlament vyjadriť "znepokojenie na krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktoré výrazne sťažujú dôsledné vyšetrenie kauzy Gorila".

"Dušan Kováčik marí vyšetrovanie kauzy, zamieta žiadosti vyšetrovateľov o zbavenie mlčanlivosti kľúčových svedkov. Ide pritom o kľúčové výpovede, ktoré by potvrdili autenticitu spisu Gorila," povedal na výbore Daniel Lipšic (nezaradený).

Ľubomír Galko (SaS) upozornil, že mimoriadna schôdza pléna vôbec nemusela byť, keby Kováčik prišiel na brannobezpečnostný výbor, kam ho dvakrát predvolali. "To považujem za pohŕdanie výborom. Boli sme teda dotlačení k mimoriadnej schôdzi," vysvetlil. Kováčik neprítomnosť na výbore vysvetľoval tým, že ide o živý prípad a poslancom sľúbil, že ich o všetkom poinformuje, keď bude kauza uzavretá.

Kritické stanovisko ku schôdzi vydal partner skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý ju označil za protiprávnu. "Poslanci navrhujú, aby podozriví v kauze Gorila, vrátane mňa, boli postavení pred spravodlivosť, keďže je to kľúčové 'pre demokratický a právny štát'. Zároveň navrhujú prijať uznesenie, v ktorom vyjadria 'znepokojenie nad krokmi špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika'. Skupina poslancov hrubo porušuje princípy parlamentnej demokracie a právneho štátu," povedal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.