R. MÁLIKÍ: Palestínska vláda národnej jednoty ďalej pokračuje

Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Malikí, archívne foto Foto: TASR/AP

Bratislava 20. júna (TASR) - Palestínska vláda národnej jednoty, ktorú vlani v júni spoločne vytvorili dominantné hnutia Fatah a Hamas, naďalej pokračuje v činnosti. Čaká ju však rekonštrukcia. V rozhovore pre TASR to uviedol palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí, ktorý bol tento týždeň na návšteve Slovenska.

Dementoval tak správy zahraničných médií, podľa ktorých sa palestínsky prezident Mahmúd Abbás chystá vládu rozpustiť.

Podľa Málikího prezident poveril premiéra Ramího Hamdalláha, aby spravil jej rekonštrukciu. "Nie je dôležité, či bude rozsiahla alebo iba mierna, lebo ide len o výmenu niektorých osôb, podstatná je stanovená vízia - a tá bude platiť tak, ako v súčasnosti," vysvetlil minister.

Ako pokračoval, dôležitejší je postoj vlády k otázke mierových rokovaní s Izraelom, k dvojštátnemu riešeniu či budovaniu izraelských osád. Tie sú nemenné. Vláda ešte vlani deklarovala odhodlanie presadzovať vytvorenie palestínskeho štátu v hraniciach spred roka 1967, uznávať existenciu Izraela, odmietať násilie a rešpektovať medzinárodné dohody. Pokračovať mala v doterajšej bezpečnostnej spolupráci s Izraelom i v politike nenásilného ľudového odporu.

Málikí poznamenal, že vláda je výkonnou mocou politiky, ktorú vytvára palestínske vedenie. "Každá vláda a jej členovia v Palestíne budú len vykonávať politiku, na ktorej sa dohodne inde," dodal.

Zároveň pripomenul, že premiér Hamdalláh už dávnejšie hovoril o jej rekonštrukcii. Ozrejmil, že na základe zákona môže predseda vlády vymeniť ľubovoľne päť ministrov bez udania dôvodu. "Toto nie je otázka pre palestínsku verejnosť, vzbudzuje to pozornosť iba v zahraničí. Naši ľudia sa tým nezaoberajú," uistil.

Súperiace palestínske frakcie - Abbásovo sekulárne hnutie Fatas s islamistickým Hamasom podpísali vlani 23. apríla dohodu o zmierení. Okrem iného sa dohodli na vytvorení spoločnej vlády národnej jednoty, ktorá mala prekonať dlhoročné rozdelenie palestínskej politiky. Vláda Hamasu v pásme Gazy sa po nástupe nového palestínskeho kabinetu formálne vzdala moci.

Militanti z Hamasu v roku 2007 prevzali moc v pásme Gazy, kde si vytvorili vlastnú vládu. Moc palestínskej samosprávy pod vedením hnutia Fatah zostala odvtedy obmedzená len na oblasť Predjordánska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.