Taliban tvrdí, že podnikol samovražedný útok na afganský parlament

Oheň a dym stúpa z miesta útoku pred budovou parlamentu v Kábule 22. júna 2015.Sebevražedný útočník se odpálil v blízkosti afganského parlamentu a niekoľko bojovníkov zaujalo pozíciu v blízkosti budovy parlamentu. Budovou otriasla explózia, neskôr sa ozvala aj streľba. Poslanci museli utiecť, podľa polície sú však v poriadku. K útoku sa prihlásil Taliban. Foto: TASR/AP/Massoud Hossaini

Kábul 22. júna (TASR) - Skupina ozbrojencov dnes zaútočila na budovu afganského parlamentu v Kábule, informovali svetové agentúry. K útoku sa prihlásilo hnutie Taliban, ktoré vo svojom vyhlásení spresnilo, že šlo o samovražedný atentát s následným útokom.

Agentúra AP s odvolaním sa na očitých svedkov a políciu uviedla, že útočníkmi boli príslušníci fundamentalistického hnutia Taliban, ktorí po výbuchu najmenej jednej veľkej bombovej nálože rozpútali prestrelku s bezpečnostnými zložkami.

Správy o počte explózií sa v závislosti od zdroja líšia. Nie je jasné, či vybuchli nastražené bombové nálože alebo granáty.

Agentúra Reuters uviedla, že afganská televízia v čase útoku vysielala priamy prenos z parlamentu, kde sa konalo zasadnutie, na ktorom mal byť do funkcie uvedený nový minister obrany. Budovou otriasla najmenej jedna silná explózia a krátko na to sa ozvala streľba. Poslanci parlamentu sa z budovy snažili uniknúť do bezpečia. Bezpečnostné zložky z budovy evakuovali aj novinárov.

V posledných dvoch mesiacoch v Kábule zaznamenali nárast počtu útokov ozbrojených skupín. Reuters pripomína, že od roku 2001, keď bolo zosadené hnutie Taliban, mesto Kábul s 3,5 miliónom obyvateľov nezažilo obdobie úplnej stability.

Agentúry pripomínajú, že fundamentalistické hnutie zaznamenalo v posledných dňoch viacero úspechov: dnes obsadilo už druhý okres v severoafganskej provincii Kundúz. Došlo k tomu po ťažkých bojoch s miestnymi bezpečnostnými silami. Okrem okresu Daští Arči sa v nedeľu zmocnili aj okresu Čardara v tej istej provincii. Podľa miestnych vládnych zdrojov sa bezpečnostné zložky pripravujú na operáciu, ktorej cieľom je získať späť kontrolu nad oboma okresmi.

Povstalci v apríli prekvapivo napadli jej rovnomenné hlavné mesto Kundúz a takmer sa im ho podarilo obsadiť, vytlačili ich však afganské bezpečnostné sily.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.