Aktivita súkromného sektora eurozóny sa v júni nečakane zvýšila

Ilustračné fotoFoto: TASR/AP

Londýn 23. júna (TASR) - Aktivita súkromného sektora eurozóny sa v júni nečakane zvýšila a dosiahla najvyššiu úroveň za štyri roky. Vďačí za to najmä dynamickému rastu súkromných sektorov dvoch najväčších ekonomík bloku - Nemecka a Francúzska. Vyplýva to z rýchleho odhadu spoločnosti Markit, ktorý zverejnila na svojej internetovej stránke a informáciu prevzala aj agentúra Bloomberg.

Podľa Markit sa kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) zo súkromného sektora eurozóny, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov v júni zvýšil na 54,1 bodu z májových 53,6 bodu. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí očakávali, že mierne klesne na 53,5 bodu.

Júnová hodnota indexu sa ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu, a dosiahla najvyššiu úroveň od mája 2011.

Prieskum Markit zároveň ukázal, že aj aktivita dominantného sektora služieb rástla oveľa rýchlejšie. Presnejšie, hodnota jeho PMI sa tento mesiac zvýšila na 54,4 bodu z 53,8 bodu v máji a je najvyššia za 49 mesiacov.

Aj PMI výrobného sektora eurozóny v júni mierne vzrástol na 52,5 bodu z predchádzajúcich 52,2 bodu a je najvyšší za 14 mesiacov.

Podľa hlavného ekonóma Markit Chrisa Williamsona tieto výsledky naznačujú, že eurozóna relatívne dobre odoláva kríze v Grécku. Výkon ekonomiky regiónu sa v 1. štvrťroku zvýšil o 0,4 % oproti predchádzajúcemu kvartálu. Prispelo k tomu oslabenie eura aj stimuly Európskej centrálnej banky, ktorá sa rozsiahlym nákupom aktív snaží naštartovať hospodárstvo. Markit na základe júnových výsledkov prieskumu predpovedá, že ekonomika eurozóny by mohla tento rok vzrásť o približne 2 %. Ale zároveň pripomína, že to bude závisieť aj od výsledku rokovaní s Gréckom.

Čo sa týka dvoch najväčších ekonomík bloku, kombinovaný PMI Nemecka v júni vzrástol na 54 bodov z 52,5 bodu v máji a PMI Francúzska sa zvýšil na 53,4 bodu z 52 bodov v predchádzajúcom mesiaci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.