Úprava sankcií a pokút za nesplnenie daňových povinností je v 2.čítaní

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 24. júna (TASR) - Režim pokút a sankcií za nesplnenie daňových povinností sa má upraviť. Vyplýva to z novely zákona o daňovom poriadku z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes parlament poslal do druhého čítania.

Ako uviedol rezort financií, hlavným cieľom novely zákona je motivovať daňové subjekty k riadnemu a včasnému plneniu daňových povinností. Právnou normou sa má upraviť výška sankcií zohľadňujúca časové hľadisko pri dodatočnom priznaní a vyrubení správnej výšky dane.

Ďalšou zmenou je, že daňovníkovi sa má umožniť podať dodatočné daňové priznanie v lehote 15 dní aj po začatí daňovej kontroly. "Podanie bude mať za následok uloženie nižšej sankcie než v prípade vyrubenia dane správcom dane na základe výsledkov daňovej kontroly," priblížilo MF SR.

Do zákona sa zavádza aj takzvaná absorpčná zásada pri ukladaní pokút. Zámerom tohto opatrenia je, že pri rozbehnutí viacerých sankčných konaní Finančnou správou voči daňovníkovi sa bude riešiť len jedno, a to s tou najvyššou pokutou. "Podmienkou uplatnenia absorpčnej zásady bude dopustenie sa viacerých správnych deliktov rovnakého druhu na rovnakom úseku verejnej správy jednou osobou, za ktoré bude príslušný správca dane oprávnený uložiť úhrnnú pokutu podľa zákonného ustanovenia s najvyššou hornou hranicou sadzby," navrhuje MF SR. Podmienkou aplikácie absorpčnej zásady však musí byť skutočnosť, že sa osoba dopustila viacerých správnych deliktov v rámci jedného zákona.

Novelou zákona sa tiež upravuje možnosť použiť sumu dane z pridanej hodnoty (DPH) priznanej platiteľovi DPH na úhradu nedoplatkov a tiež na úhradu pohľadávky členského štátu, a to na základe zaslanej žiadosti o poskytnutie medzinárodnej pomoci pri vymáhaní.

Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára budúceho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.