ECB opäť zvýšila strop pre núdzovú likviditu pre grécke banky

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 24. júna (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) dnes vyhovela požiadavke Grécka a už tretíkrát tento týždeň zvýšila limit pre núdzovú likviditu, ktorú môže komerčným bankám v krajine poskytnúť tamojšia centrálna banka. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na bankový zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Vďaka tomu môžu grécke banky zostať otvorené pre klientov aj v čase, keď sa vláda snaží dohodnúť s veriteľmi na záchrane krajiny pred bankrotom. Grécke banky totiž zápasia s masívnym odlevom vkladov. Len minulý týždeň si Gréci vybrali zo svojich účtov vyše 4 miliardy eur zo strachu, že vláda v Aténach bude nútená vyhlásiť platobnú neschopnosť.

Rada guvernérov ECB, ktorá je vzhľadom na napätú situáciu okolo Grécka neustále v telefonickom kontakte, aj dnes povolila gréckej centrálnej banke zvýšiť sumu, ktorú môžu komerčné banky čerpať v rámci programu núdzového financovania známeho ako ELA (Emergency Liquidity Assistance). Výška najnovšieho limitu pre núdzové financovanie nie je známa, ECB tento týždeň žiadne čísla nezverejňuje. Ale v utorok (23.6.) sa v médiách objavili špekulácie, že dosiahla 89 miliárd eur.

Minulý týždeň ECB zvýšila limit pre ELA dvakrát, a to najskôr v stredu 17. júna povolila gréckej centrálnej banke zvýšiť strop pre ELA o 1,1 miliardy eur na 84,1 miliardy eur. Druhýkrát jej povolila zvýšiť tento limit v piatok 19. júna, a to o 1,8 miliardy eur na 85,9 miliardy eur.

Rada guvernérov usporiada ďalšiu telekonferenciu o Grécku v priebehu 24 hodín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.