Migranti v Röszke sa búrili kvôli registrácii osobných údajov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Budapešť 26. júna (TASR) - Ilegálni migranti v juhomaďarskej obci Röszke pri srbských hraniciach sa vo štvrtok vzopreli kvôli registrácii svojich osobných údajov a vytýkali, že nedostali európske víza, povedal vo verejnoprávnej televízii hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Polícia nasadila vo štvrtok vrtuľník a vyše 20 vozidiel, aby potlačila vzburu ilegálnych migrantov. Skupinu 1141 ľudí - vrátane 106 detí - zadržali v stredu na juhu Čongrádskej župy po ilegálnom prekročení hraníc. Umiestnili ich v hangári, kde sa vzbúrili a požadovali prepustenie na slobodu. Vykrikovali heslá "Freedom!" (sloboda) a "UN!" (OSN).

Podľa slov Kovácsa skupina zhruba 40 migrantov začala pri večernom rozdávaní jedla podnecovať ostatných k vzbure. Odmietali poskytnúť biometrické údaje a nenechali sa fotografovať, čo je súčasťou procesu, ktorý predpisuje Dublinská dohoda. Dohoda stanovuje kritériá, na základe ktorých sa určí krajina zodpovedná za preskúmanie žiadosti o azyl. Jej cieľom je zabrániť podávaniu viacnásobných účelových žiadostí o udelenie azylu vo viacerých členských štátoch EÚ.

Hovorca poznamenal, že utečenci namietali aj to, že nedostali víza pre vstup do EÚ. V Macedónsku a v Grécku im totiž údajne tvrdili, že v Maďarsku tieto víza dostanú.

Policajti vo štvrtok odvážali rodiny s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska, v ktorých je ešte nejaké miesto. Pred nástupom do autobusu kontrolovali policajti šatstvo a batožiny migrantov.

Pri hangári sa zoradili príslušníci zásahovej jednotky polície s prilbami a nepriestrelnými vestami, avšak podľa vyjadrenia polície Čongrádskej župy nemuseli zasahovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.