Kuvajt zatýka podozrivých z piatkového teroristického útoku v mešite

Príslušníci bezpečnostných zložiek a civilisti sa zhromaždili pred mešitou po útoku samovražedného atentátnika, ktorý sa odpálil počas bohoslužieb v šiitskej mešite imáma Sádika v Kuvajte, 26. júna 2015. Foto: TASR/AP

Dubaj 27. júna (TASR) - Niekoľko osôb zatkli už kuvajtské orgány v spojitosti s podozrením, že sú nejakým spôsobom zapojené do piatkového bombového útoku na šiitskú mešitu, pri ktorom zahynulo 27 ľudí a vyše dve stovky ďalších utrpeli zranenia. Agentúre Reuters to dnes oznámil nemenovaný bezpečnostný zdroj.

"Bolo už zatknutých mnoho (ľudí) podozrivých zo spojenia so samovražedným atentátnikom," povedal zdroj.

Bombový výbuch, ku ktorému došlo v piatok v mešite imáma Sádika v Kuvajte, bol najhorším útokom militantov, aké táto krajina v Perzskom zálive zažila za posledných niekoľko rokov.

K zodpovednosti zaň sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Uviedla, že cieľom tohto jej násilného činu bol "chrám odmietačov", čo je termín, ktorý IS používa na označenie šiitských moslimov. Tých títo sunnitskí militanti pokladajú za kacírov.

Kuvajtský denník al-Kabás udáva presnejšie číslo zadržaných osôb a píše o troch zatknutých v spojitosti s útokom v mešite imáma Sádika, ktorá stojí v štvrti Sawábir vo východnej časti kuvajtskej metropoly.

Islamský štát vyzval v utorok svojich bojovníkov, aby počas práve prebiehajúceho moslimského pôstneho mesiaca ramadán vystupňovali útoky proti kresťanom a šiitom, ale i sunnitom, ktorí po boku Spojených štátov bojujú proti islamským extrémistom.

V Kuvajte, ktorý má zmiešané moslimské obyvateľstvo sunnitov aj šiitov, vládla - napriek často búrlivému parlamentnému politickému životu - doposiaľ relatívna bezpečnosť a stabilita.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.