Deň vyhlásenia nezávislosti poznajú v USA aj ako the Fourth of July

Americká vlajka. Foto: FOTO TASR/AP

Washington 4. júla (TASR) - Spojené štáty americké slávia 4. júla štátny sviatok - Deň vyhlásenia nezávislosti. Spomedzi mnohých amerických sviatkov patrí medzi najvlasteneckejšie. Osláviť sa ho pripravujú aj v roku 2015.

Vlastenecky ponímajú tento sviatok aj bežní Američania. Pri príležitosti Dňa nezávislosti v uplynulých rokoch Veľvyslanectvo USA v Bratislave organizovalo slávnostnú recepciu.

K vyhláseniu nezávislosti došlo 4. júla 1776, teda pred 239 rokmi, na zasadaní druhého kontinentálneho kongresu 12 britských kolónií vo Filadelfii, predstavitelia ktorých prijali deklaráciu o ich nezávislosti od Veľkej Británie. Americké milície sa vtedy pretvorili na Kontinentálnu armádu - Continental Army. Za jej hlavného veliteľa bol vymenovaný George Washington.

Ústavodarný konvent potom v roku 1787 prijal Ústavu USA, čím sa zväzok štátov zmenil na federáciu. Základný zákon krajiny nadobudol platnosť v roku 1788 po ratifikácii všetkými štátmi federácie. Do funkcie prvého prezidenta USA v roku 1789 uviedli Georgea Washingtona.

Súčasťou osláv Dňa nezávislosti sú v USA tradičné slávnosti, na ktorých skladajú občianske sľuby tisíce amerických prisťahovalcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.