Colné vyhlásenia sa budú podávať cez Centrálny elektronický priečinok

Ilustračné foto Foto: TASR/Colný úrad v Banskej Bystrici

Bratislava 7. júla (TASR) - O dva týždne čaká firmy zmena spôsobu podávania colných vyhlásení v elektronickej podobe. Od 20. júla 2015 ich budú podávať prostredníctvom Centrálneho elektronického priečinka (CEP).

"Zmena sa dotkne všetkých podnikateľov, ktorí v procesoch colného konania komunikujú s colnými úradmi elektronicky. Pôjde o agendy predbežných colných vyhlásení o vstupe a agendy štandardného a zjednodušeného postupu v tranzite a vo vývoze. Doteraz používané rozhranie pre elektronickú komunikáciu bude dňom 20. júla 2015 zneprístupnené a nebude možné prostredníctvom neho podávať colné vyhlásenia pre zapracované a zverejnené agendy," upozornila hovorkyňa finančnej správy (FS) SR Patrícia Macíková. Nové agendy budú zverejnené na adrese: www.cep.financnasprava.sk.

CEP je nadrezortný projekt, do ktorého je zapojených 58 orgánov verejnej moci a svojím rozsahom pokrýva vyše 380 procesov s využitím 264 elektronických formulárov.

"Finančná správa je prevádzkovateľom informačného systému CEP a hlavným komunikačným bodom s jeho používateľmi od decembra 2014. Potenciálne je použiteľný pre viac ako 200.000 podnikateľských subjektov," priblížila hovorkyňa SP. Slovensko sa realizáciou projektu zaradilo k najvyspelejším krajinám EÚ, ktoré koncept "Single window for Customs" (Jednotné miesto pre agendy zahraničného obchodu) zaraďujú v dlhodobom horizonte k svojim strategickým zámerom. Pre občanov a podnikateľov sa týmto riešením dosiahlo zníženie časových strát a administratívnej záťaže pri realizácii zahranično-obchodnej transakcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.