Tomáš Klus vydal nový album Anat život není a dáva si ročnú prestávku

15. mája 1986 sa v Třinci narodil český spevák, skladateľ a gitarista Tomáš Klus. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. júla (TASR) – Miláčik českej aj slovenskej hudobnej scény Tomáš Klus vydal 29. júna nový, v poradí piaty štúdiový album Anat život není. Prichádza s ním nečakane skoro, keď predchádzajúci úspešný album Proměnamě vydal v marci minulého roka. Novinku s kapelou Cílová skupina uviedol do života 27. júna na koncerte v letnom areáli vo Svojšiciach pri Pardubiciach.

Celkom jedenásť piesní ponúka nový album, sú nimi Úvodem, Tamaře, Zmrzlým, Přeju Ti, Okuropění, Poprvé, Harmonico, Putoff, Jdevozem, Anat a Mořeštik. Prvým singlom z novej platne je pieseň Jdevozem. Jedenástku autorských piesní nahrali Tomáš a jeho Cílová skupina v zložení Jiří Kučerovský, Jan Lstibůrek a Petr Škoda v apríli a máji tohto roku v štúdiu u Vaška Vlasáka v areáli Stará střelnice v Hraniciach na Morave. Pesničky majú protivojnový charakter a jeho názov súvisí so semitskou bohyňou vojny Anat.

S novým albumom prichádza Tomáš v pomerne krátkom čase. "Vlastne ešte doteraz nad tým krútim hlavou, akým spôsobom tie pesničky prišli. Tento postup práce ma vlastne donútil k pokore nad procesom tvorby a vzniku muziky ako takej, a vôbec umeleckého diela. Neviem, ako sa to stalo. Pôvodne som mal myšlienku, že tracky na platni sa budú volať tak, ako mi v čase prichádzali. Napríklad počas večera som napísal tri pesničky, až som sám seba podozrieval, či už niečo nevykrádam - tie melódie. Vždy som zavolal manželku, či to odniekiaľ nepozná. Ale malo to prísť, pretože platňa Proměnamě bola určitou premenou mňa, Anat život není som ja v tom zmysle, že tu je môj názor a pohľad na vec," priblížil proces tvorby piesní pre TASR spevák.

"Rýchlosť vzniku piesní tomuto albumu prospela, Tomáš cez dovolenku napísal celú platňu, ktorá je názorovo jednoliata a nesie podľa mňa najjasnejšiu výpoveď. Síce som hovoril aj pri našich predchádzajúcich platniach, že sú najucelenejšie, nič menej teraz je to v tom zmysle, čo je vypovedané v textoch. Je úderná, kompaktná a je to jasná výpoveď. Tomáš prišiel s tým, aby sme to v apríli - máji nahrali. To bol čas, kedy sme aj hrali na turné. Tak sme sa zavreli a nahrali album," dodal kapelník Jiří Kučerovský.

Hudbe sa intenzívne venuje Tomáš Klus od roku 2007. Začínal však skôr. "Už v jedenástich som zatúžil byť človekom, ktorý hraje ľuďom piesne, v štrnástich som mal dokonca punkovú kapelu, potom gitarové duo, v skúšobni sme si púšťali a imitovali hranie na nástrojoch, ktoré nám naše mamky kúpili. V priestoroch skúšobne sme boli veľmi slávni," dodal s úsmevom Tomáš.

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina odohrajú letné koncerty, jedným z nich bude aj vystúpenie v Košiciach (19.9.). Po nich si Tomáš dáva ročnú prestávku, ktorú už cez médiá nedávno aj ohlásil. Chce sa venovať rodine, cestovať, študovať cudzie jazyky. Po roku sa chce vrátiť na koncertné pódiá. "Chcem si užiť vek, v ktorom je moja dcéra Jozefína, kedy ma ešte potrebuje, že ešte nie sú kamarátky a kamaráti zo škôlky, teraz je ten vek, kedy môžem byť s ňou celý čas a ona so mnou. Chcem sa učiť, chcem dobehnúť veci, ktoré som zanedbal, lebo som nemal čas. Chcem sa zdokonaliť v jazykoch, zdokonaliť v hraní na gitare."

Spevák, skladateľ, gitarista Tomáš Klus (*15.5.1986, Třinec) presedlal k hudbe zo športu, v roku 2002 získal zlatú medailu v modernom päťboji družstiev na dorasteneckých Majstrovstvách Európy. V roku 2007 vyhral spevácku súťaž Czechtalent v Zlíne s vlastnou skladbou Dopis. Za osem rokov od tohto víťazstva stihol toho viac než dosť. V roku 2008 vydal debutový album Cesta do záhu(d)by, v októbri 2009 druhý Hlavní uzávěr splínu, v septembri 2011 tretí s názvom Racek. Tieto tri vydané albumy mu priniesli päť sošiek Anděla, čo je ocenenie českej Akadémie populárnej hudby. Prvú získal ako Objav roka 2008 (za album Cesta do záhu(d)by), Spevák roka 2009 (za album Hlavní uzávěr splínu), Spevák roka 2011, album roka a najpredávanejší album roka, to všetko za platňu Racek, z ktorej pieseň Pánu Bohu do oken bola najhranejšou v roku 2011. V ankete Český slávik za rok 2011 bol strieborný, za rok 2012 už zlatý pred Karlom Gottom, za roky 2013 a 2014 opäť strieborný. V marci 2014 vydal štvrtý album Proměnamě, ktorý získal cenu Anděl ako najpredávanejší album roka. V júni pribudol nový album Anat život není.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.