Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na členov pozemkovej mafie

Budova Generálnej prokuratúry Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. júla (TASR) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal začiatkom júla ďalšiu obžalobu v kauze pozemkovej mafie, v ktorej figuruje 17 obvinených.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR podal 1. júla na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu v kauze pozemkovej mafie na 17 obvinených - Tibora H., Gabriela B., Radoslava Z., Gabrielu J., Vladimíra L., Štefana S., Ivana Š., Miriam B., Juraja B., Zoltána P., Danielu G., Zuzanu P., Stanislava W., Emíliu M., Jána G., Dášu Č. a Petra Č.," uviedla dnes pre TASR Jana Tökölyová, hovorkyňa ÚŠP. Obžaloba bola podaná za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za obzvlášť závažný zločin podvodu, za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti a za zločin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. V prípade dokázania viny pred súdom, obvineným hrozia tresty od troch do 20 rokov väzenia podľa ich podielu na spáchaní trestnej činnosti.

Obvinení sa mali spoločne dopustiť trestnej činnosti ako členovia zločineckej skupiny, ktorá bola založená v roku 2005 v Bratislave. Pôsobila predovšetkým v Bratislavskom kraji s cieľom páchať trestnú činnosť zameranú na podvodné prevody nehnuteľností a inú súvisiacu trestnú činnosť. Obvinení organizovane a koordinovane v rôznych štruktúrach, od objednávateľa a organizátora až po tzv. biele kone, v priebehu roka 2008 trikrát podvodne previedli nehnuteľnosti a pozemky po zomretých vlastníkoch bez oprávnených, resp. dlhodobo neprihlásených dedičov. Informovala ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Nehnuteľnosti a pozemky previedli postupne prostredníctvom fiktívnych osôb za použitia nimi ovládaných tzv. bielych koní na konečných spriaznených vlastníkov na základe kúpno-predajnej alebo darovacej zmluvy, v ktorých deklarované kúpne ceny v skutočnosti zaplatené nikdy neboli, čím oprávneným dedičom pôvodných vlastníkov nehnuteľností a pozemkov spôsobili škodu viac ako 1 milión eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.