Poľnohospodárstvo vykázalo vlani stratu vo výške 4,7 mil. eur

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. júla (TASR) - Poľnohospodárstvo SR vykázalo vlani záporný výsledok hospodárenia - stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013. Vyplýva to zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o poľnohospodárstve a potravinárstve za rok 2014.

Vlaňajšie výnosy poľnohospodárskeho odvetvia sa medziročne znížili o 2,7 % na 2,285 miliardy eur. Náklady sektora medziročne poklesli o 2,6 % na 2,289 miliardy eur.

"Rok 2014 bol charakteristický výraznými cenovými prepadmi poľnohospodárskych komodít, ktoré nevykompenzoval ani značný nárast naturálnej produkcie. Na cenový vývoj poľnohospodárskych komodít vplývali krátkodobé a dlhodobé faktory, ktoré sa premietli do ekonomiky výrobkov a následne do ekonomiky poľnohospodárskych podnikov," priblížil agrorezort.

V minulom roku v medziročnom porovnaní klesla aj pridaná hodnota v odvetví, a to o 7,8 % na 386,5 milióna eur. "Podiel podpôr na výnosoch dosiahol vlani 30,9 %. Podpory čiastočne kompenzovali stratu, bez nich by väčšina poľnohospodárskych podnikov bola stratová. Pretrvávali naďalej diferencie medzi úrovňou podpôr poľnohospodárstva SR a poľnohospodárstva krajín EÚ-15," dodalo MPRV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.