Českí poslanci odhlasovali posilnenie právomocí tajných služieb

Na snímke český premiér Bohuslav Sobotka Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 8. júla (TASR) - Českí poslanci dnes odhlasovali zvýšenie právomocí tajných služieb. Podľa zákona budú môcť agenti žiadať od operátorov informácie o majiteľovi telefónneho čísla. Teraz má tajná služba k dispozícii v prípade začatia odpočúvania iba obsah telefonátu a telefónne číslo volaného. Na žiadosť tajnej služby bude môcť byť prelomené aj bankové tajomstvo. Informácie priniesol spravodajský server iDNES.cz.

Za vládny návrh zákona hlasovalo 142 zo 167 prítomných poslancov snemovne, ale poslanci za stranu TOP 09 ho nepodporili ani jedným hlasom. Zaujímavosťou je, že pred hlasovaním nevystúpil nikto zo zástancov, ale ani nikto z odporcov posilnenia právomocí tajných služieb.

Daňové tajomstvo sa prelomí tým, že spravodajská služba bude môcť žiadať informácie zo správy daní od Generálneho finančného riaditeľstva. Toto riaditeľstvo však nebude musieť údaje poskytnúť, ak by to ohrozilo účinný výber daní. Súčasná právna úprava umožňuje tok informácií len od spravodajských služieb k orgánom daňovej správy.

Zákon neobsahuje už ani obmedzenie, ktoré umožňovalo tajným službám získavať údaje chránené bankovým tajomstvom výlučne v tých prípadoch, ktoré sa týkali financovania terorizmu.

Spravodajské služby budú môcť podľa nového zákona žiadať aj údaje od sporiteľných a úverových družstiev - stále pritom majú povinnosť získať najprv povolenie sudcu.

Vládny návrh musí ešte prerokovať horná komora parlamentu Senát a potvrdiť ho musí prezident.

Vláda vysvetlila, že jej návrh zákona má pomôcť získavať informácie napríklad o ľuďoch zo štruktúr organizovaného zločinu a o praní špinavých peňazí. Cieľom je tiež zlepšiť podmienky pre odhaľovanie korupcie, ako aj pokusov o ovplyvňovanie činnosti štátnych a pološtátnych inštitúcií alebo finančnej podpory terorizmu v zahraničí.

Český premiér Bohuslav Sobotka už minulý týždeň oznámil, že má v úmysle posilniť tiež kontrolu tajných služieb - okrem komisií snemovne by ich v budúcnosti mala kontrolovať skupina zo sudcovských kruhov. Pod kontrolu parlamentu by sa mala dostať aj rozviedka, teda Úrad pre zahraničné styky a informácie, napísal iDNES.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.