Grécko údajne plánuje balík reforiem v hodnote 12 miliárd eur

Grécki demonštranti držia transparenty počas zhromaždenia na podporu reformám a úsporným opatreniam, ktoré požadujú veritelia - Áno v nadchádzajúcom referende v gréckom prístavnom meste Thessaloniki 2. júla 2015. Kľúčové referendum sa uskutoční v Grécku v nedeľu 5. júla 2015. Foto: TASR/AP

Atény 9. júla (TASR) - Grécko pripravuje dvojročný balík reforiem v hodnote okolo 12 miliárd eur, čo znamená väčší rozsah, než pôvodne plánovalo. Cieľom je kompenzovať predpokladaný návrat do recesie po tom, ako mesiace bez úspechu vyjednávalo s medzinárodnými veriteľmi. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na grécky denník Kathimerini.

Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa musí dnes do polnoci predložiť európskym partnerom seriózny návrh reforiem. Ak ho prijmú, potom by sa v nedeľu 12. júla malo rozhodnúť o ďalšej pomoci pre Grécko.

Denník Kathimerini uviedol, že v dôsledku mesiacov neistoty a dva týždne trvajúcich kapitálových kontrol sa najnovšie očakáva recesia v rozsahu asi 3 %, zatiaľ čo pôvodne sa pre tento rok počítalo s hospodárskym rastom na úrovni 0,5 %. Vláda preto plánuje prísť s rozsiahlejšími reformami.

Druhý denník Naftemporiki informoval, že medzi opatreniami na zvýšenie príjmov je rast korporátnej dane z 26 % na 28 %, zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z luxusných tovarov z 10 % na 13 %, rast DPH pre reštauračné služby, dopravu a niektoré zdravotnícke služby zabezpečované súkromným sektorom z 13 % na 23 % a zvýšenie DPH pre hotelové služby zo 6,5 % na 13 %. Grécke ostrovy by však naďalej mali mať možnosť využívať daňové úľavy, ktoré medzinárodní veritelia žiadali zrušiť. Denník dodal, že celková hodnota reformného balíčka sa pohybuje od 10 do 12 miliárd eur. Je však možné, že tieto opatrenia vyvolajú ostré reakcie niektorých radikálnejších členov vládnej strany Syriza, ako aj koaličného partnera Nezávislí Gréci. Najmä po tom, ako vláda vyzývala Grékov v referende, aby hlasovali proti ďalším úsporným opatreniam, ktoré požadovali veritelia. Gréci v referende 5. júla aj návrhy veriteľov na riešenie krízy v ich krajine zamietli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.