M. FEDOR: Ak nevieme modernizovať vládnu letku, treba ju zrušiť

Poslanec Národnej rady SR a vedúci stálej pracovnej skupiny Siete pre vnútornú bezpečnosť Martin Fedor, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 10. júla (TASR) - Využívanie letky ministerstva vnútra nie je dostatočne efektívne a nákup lietadiel z Ruska by situáciu nevyriešil. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR a vedúci stálej pracovnej skupiny Siete pre vnútornú bezpečnosť Martin Fedor.

"Náhrada ruských lietadiel ďalšími ruskými nijako neodstráni neefektivitu vo fungovaní tejto oblasti," uviedol v reakcii na informácie o tom, že do vládnej letky by mohli pribudnúť dve nové lietadlá z Ruska. Slovensko nedostalo ponuku len z Ruska, ale aj zo Západu. Od Rakúska, Švajčiarska a USA. Ministerstvo ponuky porovnáva.

Fedor sa nazdáva, že vláda nedokázala zabezpečiť efektívnu modernizáciu a využívanie vládnej letky. Exminister obrany je v takomto prípade zástancom zrušenia letky ministerstva vnútra alebo jej spojenia s letkou ministerstva obrany. Poukázal, že ročný rozpočet letky ministerstva vnútra je 3,5 milióna eur. "Ak ju nedokážeme efektívne modernizovať a využívať, treba ju zrušiť, alebo zlúčiť do spoločnej letky s ministerstvom obrany," povedal Fedor.

Ústavní činitelia by podľa neho mohli pokojne využívať na pracovné cesty aj komerčné linky. "Nie je žiadna hanba, aby naši ústavní činitelia začali používať komerčné lety a linky, prípadne zmluvne dohodnutých prepravcov, podobne ako je to aj v iných štátoch Európskej únie," uviedol. Ak dokážu namiesto vládnej letky používať aerolinky alebo charterové lety krajiny ako napríklad Fínsko alebo Maďarsko, Fedor nevidí dôvod, prečo by sa to nedalo aj na Slovensku.

"Ministerstvo vnútra sa nebráni spoločnej letke s ministerstvom obrany, ani tomu, aby ústavní činitelia lietali komerčnými linkami. Vidíme však problém v tom, že lietadlá ministerstva obrany sú vojenské, naše civilné. To znamená, že pre civilné lietadlo je jednoduchšie vybaviť povolenie na let a pristátie v krajinách, kde je krízová situácia," reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Poukázala na situácie, kedy je potrebné priviezť občanov Slovenska z krízových krajín. "Vtedy treba reagovať promptne a pružne, čo je jednoduchšie s civilnou letkou," vysvetlila. Ministerstvo vnútra podľa Dobiášovej v prvom rade pozerá na riešenie krízových situácií. Ako príklad uviedla útok v turistickej destinácii v Tunisku, odkiaľ priviezol Slovákov vládny špeciál.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.