Zákon o športe je v medzirezortnom pripomienkovom konaní

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 10. júla (TASR) - Zákon o športe, ktorý má priniesť viac peňazí do slovenského športu, je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Pripomienkovať ho možno do 29. júla. Návrh prináša viacero noviniek. Informuje o tom dnes Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

Právna norma má sprehľadniť financovanie a zabezpečiť športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. "Navrhuje sa, aby sa čo najviac peňazí do športu prerozdeľovalo automaticky, podľa vzorca. Ten definuje kritériá ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory," opísala hovorkyňa pre priamo riadené organizácie ministerstva školstva Monika Hucáková.

Dôležitým prvkom návrhu je podľa nej nový informačný systém, v ktorom bude povinnosť zaregistrovať sa. "Systém následne zverejní údaje o športových organizáciách, športovcoch i športových odborníkoch. V databáze budú zverejnené aj zmluvy, ktoré preukážu hospodárenie s verejnými financiami, ale aj sponzorské dary, prostredníctvom tzv. transparentného účtu," vysvetlila s tým, že žiadateľ o podporu z verejných zdrojov bude musieť mať status "spôsobilý". Systém ho takto označí podľa Hucákovej len pri dodržiavaní pravidiel.

Nové pravidlá by malo dostať aj manažovanie slovenského športu. "A to nielen na úrovni štátu, ale aj na úrovni zväzov. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov, čo im umožnia povinné pravidlá pre stanovy a fungovanie zväzov," zdôraznila Hucáková.

Vzniknúť má nová funkcia, ktorou bude hlavný kontrolór športu. "Funkcia by mala usmerniť kontrolórov zväzov a priniesť poriadok aj do systému vzdelávania," uviedla Hucáková. Návrh zákona počíta aj so zriadením sektorového športového súdu. Mal by podľa rezortu školstva odbremeniť preťažené civilné súdy od špeciálnej agendy športových sporov. Zákon o športe má priniesť aj športové poukazy pre deti, ktoré by dostávali v škole.

Návrh zákona pripravila odborná pracovná skupina pod vedením predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). Odborníci ho tvorili takmer rok a pol. Do jeho prípravy sa zapojilo viac ako 80 akademikov, štátnych zamestnancov, advokátov, ale najmä športovcov. Medzi nimi napríklad Danka Barteková a Richard Lintner, ktorí slovenských športovcov zastupujú.

Názory a pohľady na problematiku športu už vyjadrila aj verejnosť prostredníctvom ankety na webe ministerstva školstva. "On-line dotazník vyplnilo viac ako 5000 respondentov," informovala Hucáková. Svoje pripomienky môžu v prebiehajúcom medzirezortnom pripomienkovom konaní navrhnúť aj ministerstvá, samospráva, ale i športové zväzy, športové kluby, športovci a široká verejnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.