Irán a šesť svetových mocností uzavreli historickú jadrovú dohodu

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius (sediaci štvrtý zľava) sa rozpráva s francúzskymi novinármi vo Viedni 14. júla 2015. Irán a šesť svetových mocností uzavreli vo Viedni komplexnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe dôjde k zrušeniu sankcií, ktoré Západ uvalil na Irán, výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu. Foto: TASR/AP

Viedeň 14. júla (TASR) - Irán a šesť svetových mocností uzavreli dnes vo Viedni komplexnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe dôjde k zrušeniu sankcií, ktoré Západ uvalil na Irán, výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného iránskeho diplomata.

"Všetka tá tvrdá práca sa vyplatila a my sme uzavreli dohodu. Boh nech požehná náš ľud," povedal pre agentúru Reuters po maratóne rokovaní v rakúskej metropole Viedeň nemenovaný iránsky diplomat.

Ministri zahraničných vecí Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov sa stretli približne hodinu po polnoci a následne dospeli k dohode, o ktorej sa rokovalo viac ako 20 mesiacov.

Zľava nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, americký minister zahraničných vecí John Kerry (druhý sprava), námestník amerického ministra pre energetiku Ernest Moniz , francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová a britský minister zahraničných vecí Philip Hammond počas stretnutia vo Viedni 14. júla 2015. Irán a šesť svetových mocností uzavreli vo Viedni komplexnú dohodu o jadrovom programe Teheránu. Na jej základe dôjde k zrušeniu sankcií, ktoré Západ uvalil na Irán, výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu. Foto: TASR/AP

Ministri zahraničných vecí vpravo Nemecka Frank-Walter Steinmeier a vľavo Francúzska Laurent Fabius počas tlačovej konferencie po rokovaní o iránskych rozhovoroch pred hotelom Palais Coburg Foto: TASR/AP

Dohoda je míľnikom vo vzťahoch medzi Teheránom a západnými štátmi, ktoré Irán podozrievajú, že svojím civilným jadrovým programom maskuje ambície vyvinúť jadrovú zbraň. Irán takéto obvinenia dlhodobo odmieta.

Ministri zahraničných vecí Iránu a šiestich svetových mocností sa stretnú dnes o 10.30 h na spoločnom zasadaní v centre Spojených národov vo Viedni. Po zasadaní bude nasledovať tlačová konferencia, na ktorej iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová prečítajú spoločné vyhlásenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.