NETANJAHU: Jadrová dohoda s Iránom je dejinnou chybou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, archívne foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem 14. júla (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil dnes uzavretú dohodu medzi Iránom a šiestimi mocnosťami o jadrovom programe Teheránu za dejinnú chybu. Izraelský premiér zároveň dodal, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby jadrové ambície Iránu zmaril, napísala agentúra Reuters.

"Iránu sa otvorí bezpečná cesta k jadrovým zbraniam. Mnohé z obmedzení, ktoré mali Teheránu zabrániť, aby dosiahol svojho, budú zrušené," povedal Netanjahu pred rokovaním s holandským ministrom zahraničných vecí Bertom Koendersom v Jeruzaleme.

"Irán dostane jackpot, zlatú baňu v podobe stoviek miliárd dolárov, ktoré mu umožnia pokračovať v realizácii svojej agresie a teroru v tejto oblasti. Je to závažná chyba dejinných rozmerov," dodal izraelský premiér.

Na základe dohody, ktorú dnes Teherán so šiestimi mocnosťami uzavrel, bude voči Iránu ešte päť rokov platiť embago OSN na dovoz zbraní a ďalších osem rokov nebude môcť Teherán dovážať rakety. Irán okrem toho súhlasil s tým, že ak dohodu poruší, Západ voči nemu obnoví aj ďalšie sankcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.