Mjanmarsko: Prezident sa rozhodne o druhom funkčnom období po voľbách

Mjanmarský prezident Thein Sein. Foto: TASR/AP

Rangún 14. júla (TASR) - Úrad mjanmarského prezidenta Thein Seina dnes uviedol, že hlava štátu sa ešte nerozhodla, či sa bude uchádzať o druhé funkčné obdobie - svoje rozhodnutie totiž podmieni výsledkami vládnucej strany v novembrových parlamentných voľbách. Informovala o tom agentúra AP.

Prezidentský úrad odmietol tlačové správy o tom, že Thein Sein nebude participovať na danom plebiscite zo zdravotných dôvodov. Úrad ďalej potvrdil, že prezident sa rozhodne, či sa bude uchádzať o druhé funkčné obdobie až po tom, keď bude poznať výsledky parlamentných volieb z 8. novembra.

Hovorca prezidentského úradu zároveň uviedol, že Thein Sein sa teší "dobrému zdraviu". Nasledujúce hlasovanie bude predstavovať druhé všeobecné voľby od roku 2011, keď sa v Mjanmarsku skončila pol storočia trvajúce vládnutie vojenskej junty a bola nastolená formálna civilná vláda.

Pôjde zároveň o prvý plebiscit za uplynulé štvrťstoročie, na ktorom sa zúčastní opozičná Národná liga za demokraciu (NLD) aktivistky Aun Schan Su Ťij. Vodkyňa opozície má však ústavou zakázané ujať sa najvyššej štátnej funkcie.

Kabinetu prezidenta Thein Seina sa pripisuje ukončenie cenzúry, prepustenie politických väzňov a spustenie ekonomických reforiem, vďaka čomu Západ uvoľnil mnohé sankcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.