Čína spopolnila význačného tibetského mnícha napriek protestom rodiny

Ilustračné foto Foto: TASR

Peking 16. júla (TASR) - Čínske úrady dali spopolniť telo význačného väzneného tibetského mnícha napriek protestom rodiny, ktorá žiadala o vydanie telesných pozostatkov. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na správy príbuzných.

Telo zosnulého mnícha Tändzina Delega Rinpočheho spopolnili dnes v meste Ta-čou v juhozápadnej provincií S'-čchuan. Úrady nevyhoveli žiadosti príbuzných o vydanie telesných pozostatkov, ktoré chceli uchovať 15 dní v súlade s tradíciami tibetského budhizmu.

Známy tibetský mních si odpykával doživotný väzenský trest za "zločiny teroru a podnecovania separatizmu". Na jeho prepustenie vyzývali EÚ, USA aj medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv.

Tändzin Deleg bol vo väzení od roku 2002 za údajný podiel na bombovom útoku, za ktorý ho pôvodne odsúdili na trest smrti. Zomrel uplynulú nedeľu vo veku 65 rokov. Oficiálna príčina smrti nebola oznámená, čo vyvolalo rôzne dohady a špekulácie.

Podľa svedectva mníchovej sestry, ktorá mala možnosť vidieť jeho telo, mal zosnulý čierny jazyk a prsty. Ona i ďalší členovia rodiny sa domnievajú, že sa stal obeťou vraždy.

Na vyšetrenie a zverejnenie príčin úmrtia vyzval čínsku stranu aj rezort diplomacie USA.

Pred väzením, kde mních zomrel, sa v stredu zhromaždili desiatky rozhorčených tibetských demonštrantov z radov mníchových stúpencov. Čínske úrady zatiaľ prípad odmietli komentovať.

Čína, ktorá Tibet vojensky obsadila v roku 1950, dlhodobo odmieta obvinenia z potláčania náboženstva a kultúry tohto himalájskeho regiónu. Peking naopak zdôrazňuje, že jeho vláda pozdvihla Tibet zo zaostalosti a prispela k jeho rozvoju.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.