A. Chameneí zdôrazňuje napriek jadrovej dohode opozíciu voči USA

Alí Chameneí Foto: TASR/AP

Teherán 18. júla (TASR) - Opozícia Iránu voči "arogantným" Spojeným štátom sa nezmení ani napriek dohode o jadrovom programe, ktorú Teherán dosiahol tento týždeň so svetovými mocnosťami. Vyhlásil to dnes podľa agentúry Reuters najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí s tým, že nesúhlas Iránu s politikou USA na Blízkom východe zostáva nezmenený.

V prejave pri príležitosti ukončenia moslimského pôstneho mesiaca ramadán Chameneí uviedol, že chce, aby politici preverili, či táto dohoda neprotirečí iránskym národným záujmom, pretože Irán nesmie pripustiť rozvrátenie svojich revolučných princípov či oslabenie obranných schopností.

Americkí lídri sa snažili o to, aby Irán "kapituloval", podotkol ajatolláh Chameneí. Irán si neželá vojnu, avšak keby k nej došlo, Spojené štáty budú pokorené, zdôraznil duchovný vodca Iránu, ktorý má vo svojej krajine posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach.

Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli v utorok k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému.

Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie USA, Európskej únie a OSN voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.