Poslancov NR SR zaujíma najmä názor premiéra

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 25. júla (TASR) – Poslancov Národnej rady SR najviac zaujíma názor predsedu vlády Roberta Fica. Práve na jeho adresu smerovalo v tomto volebnom období najviac dotazov v rámci parlamentnej Hodiny otázok, ktorá sa koná každý rokovací štvrtok. Do konca minulého roka mu ich položili 912.

Na druhom mieste je minister dopravy Ján Počiatek, ktorému poslanci adresovali 151 otázok a prvú trojku uzatvára šéf rezortu práce Ján Richter. Na jeho názor boli poslanci zvedaví 115-krát. Minister financií Peter Kažimír čelil na pôde parlamentu 70 otázkam, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek 67 a minister vnútra Robert Kaliňák 65. Viac ako 50 otázok adresovali poslanci aj ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (63) a vtedajšiemu ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi (57).

Spomedzi ministrov, ktorí sú vo funkcii celé volebné obdobie, boli poslanci najmenej zvedaví na názor ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (22), ministra životného prostredia Petra Žigu (18) a ministra obrany Martina Glváča (12). Ľubomír Vážny nastúpil na post vicepremiéra pre investície pol roka od vytvorenia vlády a do decembra 2014 dostal len šesť otázok. Poslanci sa pýtali aj generálneho prokurátora. Keď túto funkciu dočasne vykonával Ladislav Tichý, členovia snemovne mu adresovali 12 otázok. Jeho zvolený nástupca Jaromír Čižnár ich dostal päť.

Do konca minulého roka položili poslanci v tomto volebnom období celkovo 912 otázok premiérovi a 768 otázok ostatným členom vlády. Fico ich zodpovedal 71, ministri 313. Pri odpovediach sú totiž členovia exekutívy limitovaní časom. Premiérovi patrí z Hodiny otázok prvých 15 minút, pričom odpovedá postupne na dotazy poslancov tak, ako boli vyžrebované. Je na ňom, koľko otázok stihne zodpovedať, spravidla sa dostane maximálne na druhú z nich. Ostatné ostávajú nezodpovedané a ak to poslancov zaujíma, musia ich o týždeň predložiť opäť.

Rovnaké pravidlá platia aj pre ministrov, ktorí majú k dispozícii zvyšných 45 minút. Dĺžky ich odpovedí limitované nie sú, po uplynutí 60 minút sa Hodina otázok končí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.