DANKO: Slováci nie sú škodoradostní, za Gabčíkovčanmi stojí celá SNS

Andrej Danko, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 25. júla (TASR) - Za Gabčíkovčanmi, ktorí protestujú proti relokácii 500 dočasných rakúskych azylantov do svojej obce, stojí všetkých 5000 dnešných členov SNS. Na tom, či sú občania Gabčíkova slovenskej alebo maďarskej národnosti, národniarom nezáleží. "Ľudia na Žitnom ostrove, ani nikde na Slovensku si nezaslúžia zo dňa na deň sa zobudiť vedľa 500 azylantov, prisťahovalcov. Zmenia sa vám životné podmienky. Celý život tam žijete, investujete do nehnuteľností. Máte tam internát pre vysokú školu, máte tam zariadenie strategického významu. A zrazu vám tam niekto umelo umiestni ľudí, ktorí tam nebudú uzavretí, budú tam žiť a vytvárať sociálne väzby," povedal v rozhovore pre TABLET.TV predseda SNS Andrej Danko.

"Nezaslúži si to nikto. Nemyslím si, že Slovák je škodoradostný a zlý a tešil by sa z toho, že občania maďarskej národnosti, naši slovenskí Maďari, toto zažijú. Je to naše územie, náš štát, platia tu naše pravidlá. Naši ľudia, za ktorých považujem Rusínov, Maďarov, Slovákov aj Rómov, nikto nemá byť s týmto konfrontovaný a dotknutý," tvrdí Danko.

SNS už 22. júla ostro kritizovala podpis memoranda o presune 500 dočasných rakúskych azylantov na Slovensko. Slovenská republika im dočasne poskytne ubytovanie a stravu, aby tým pomohla rakúskej strane, ktorá má ubytovacie kapacity už preplnené. Azylovú procedúru migrantov bude naďalej riešiť Rakúsko.

Danko vyhlásil, že memorandum o prijatí 500 utečencov nachádzajúcich sa v Rakúsku do tábora v Gabčíkove narúša suverenitu SR. "Je to v rozpore s ľudskými právami. Minister Kaliňák zaviedol svetový experiment v oblasti azylovej politiky, ktorý nemá obdobu. SNS preto memorandum prísne odmieta," uviedol.

Danko tvrdil, že mu nejde o politické body, ale o principiálnosť. "Odmietam rasizmus, xenofóbiu, ale chcem sa zamyslieť nad tým, či každý, kto si sadne na loď a prejde Stredozemné more, si zaslúži takúto ochranu. Západné štáty žijú na úplne iných hodnotových princípoch a majú silnejšiu ekonomiku ako my. Zvykli si žiť s rôznymi prisťahovalcami. Ale už dnes avizujú, že toto spolužitie rôznych kultúr a národov zlyháva," povedal predseda SNS.

Kaliňáka sa tiež pýtal, ako chce garantovať bezpečnosť Gabčíkova, občanov aj tamojšieho vodného diela, ak sám hovorí, že nie je možné rozlíšiť imigranta od teroristu.

Ministerstvo vnútra (MV) reagovalo, že vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka vníma ako vytĺkanie politické kapitálu. Rezort zdôraznil, že napriek veľkosti našej krajiny sa Slovensko postavilo diktátu EÚ o povinných kvótach a z pôvodne zamýšľaných 1200 ľudí prijme len 100 sýrskych kresťanov, lebo majú najväčší potenciál integrácie do našej spoločnosti.

Memorandum s Rakúskom hovorí o tom, že na Slovensku dočasne ubytujeme 500 žiadateľov o azyl z Rakúska, teda ľudí, ktorí nie sú žiadateľmi o azyl na Slovensku a po skončení azylového procesu sa vrátia naspäť do Rakúska. "Je to presne to isté (dokonca lacnejšie, keďže časť nákladov znáša rakúska strana) ako humanitárne transfery, v rámci ktorých na určitý čas poskytujeme v našich zariadeniach ubytovanie, stravu a zdravotnícku starostlivosť prevažne ohrozeným skupinám (matky s deťmi) zo Sýrie a pripravujeme ich na život vo finálnej krajine, predovšetkým v USA," uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

Podľa jej slov humanitárne transfery Slovensko poskytuje od roku 2008 s plnou podporou SNS, ktorá bola vo vláde. "SNS nemala nijaké výhrady k humanitárnym transferom ani v tom čase a ani v posledných rokoch, keď ich realizujeme takmer 300 ročne. Slovensko je takýmto spôsobom solidárne s ľuďmi, ktorí skutočne potrebujú pomoc a utekajú zo svojich domov, na druhej strane vďaka tejto zodpovednej politike nemáme také integračné problémy s migrantmi, s akými sa dnes musia boriť niektoré západné krajiny," uviedla Paulenová.

MV zdôraznilo, že ubytovacie zariadenie v Gabčíkove je ako zariadenie pre azylantov využívané od roku 1994 a odvtedy ním prešli tisícky žiadateľov o azyl. "V zariadení bola v posledných rokoch len utlmená táto činnosť. Naposledy tam boli žiadatelia o azyl v roku 2009, teda v roku, keď SNS bola súčasťou vlády. Nejde o žiadnu novinku ani pre Gabčíkovo, ani pre Slovenskú technickú univerzitu, s ktorou má MV stále v prípade tohto objektu platnú zmluvu a ktorá hovorí o využívaní ubytovacích kapacít práve pre potreby azylových konaní," dodala Paulenová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.