Na Letnej filmovej škole v Uherskom Hradišti nechýbajú slovenské filmy

Ilustračné foto Foto: Archív TASR

Bratislava 25. júla (TASR) - V Uherskom Hradišti sa v piatok 24. júla začal 41. ročník Letnej filmovej školy (LFŠ), ktorú organizuje Asociace českých filmových klubů (AČFK). "V šiestich sekciách predstaví 13 slovenských a koprodukčných filmov, väčšinu z nich uvedú tvorcovia osobne," TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý zabezpečuje prezentáciu slovenskej kinematografie v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov.

Návštevníci filmovej školy uvidia snímku Koza (2015) režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý film o bývalom olympionikovi, boxerovi Petrovi Balážovi a jeho ceste za poslednou prehrou osobne predstaví spolu so scenáristom Marekom Leščákom v sekcii AČFK uvádza divákom.

Najviac slovenských titulov figuruje v sekcii Vyšehradský horizont - Novinky Vyšehradu, zameranej na najlepšie diela z krajín V4 v poslednom období. Nechýbajú v nej dokumenty Comeback (2014) Mira Rema o recidivistoch pokúšajúcich sa opäť zaradiť do bežného života, ako aj vlna vs. breh (2014) úspešného kameramana a debutujúceho režiséra Martina Štrbu o pražskej generácii slovenských fotografov. V Uherskom Hradišti premietnu aj hrané filmy, medzi nimi celovečerný hraný debut dokumentaristu Jara Vojteka Deti (2014), minoritné koprodukčné filmy Mirage (2014) maďarského režiséra Szabolcsa Hajdua, Domáca opatera (2015) českého režiséra Slávka Horáka, ďalej animovaný film Malá z rybárne (2015) Jana Baleja a bábkový film Malý pán (2015) Radka Berana. Zo súčasných slovenských snímok ponúkne LFŠ aj zatiaľ posledný film režiséra Juraja Nvotu Rukojemník (2014). Titul rozprávajúci na pozadí konca 60. rokov príbeh chlapca, ktorého rodičia emigrovali do Viedne, uvedú v letnom kine na Masarykovom námestí.

Filmová škola premietne tiež snímku Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre (1989), ktorú organizátori dali do programu pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Do sekcie Zvláštne uvedenie, ktorá pripomína tvorbu významných osobností svetovej kinematografie, zaradili ako poctu slovenskému režisérovi Paľovi Bielikovi pri príležitosti 105. výročia jeho narodenia diela Štyridsaťštyri (1957) a Majster kat (1966). Diváci v tomto cykle uvidia aj slovenský film Polnočná omša (1962) českého režiséra Jiřího Krejčíka, ktorého 95. výročia úmrtia si pripomenieme v auguste.

Pravidelnou súčasťou LFŠ je Slovenský deň, ktorý sa koná vždy v utorok. Aktuálny 21. ročník sa uskutoční 28. júla. Slovenský deň predstaví hlavnú časť slovenského filmového programu i delegácie filmárov. Okrem tvorcov drámy Koza osobnú účasť na podujatí prisľúbili režiséri Miro Remo, Jaro Vojtek či Mátyás Prikler.

V poradí 41. LFŠ Uherské Hradište potrvá do 1. augusta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.