Súdna rada stále čaká na prvé previerky kandidátov na sudcov z NBÚ

Na snímke predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. augusta (TASR) – Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková je pripravená zvolať neverejné zasadnutie rady, ktoré by rozhodlo o bezpečnostných previerkach kandidátov na sudcov. Či sa tak stane ešte v priebehu augusta, nespresnila.

Sudcovské previerky spomalili príchod nových sudcov na súdy. Tento rok sa zatiaľ žiadne vymenovanie neuskutočnilo. Kandidátov, ktorí prešli úspešne výberovými konaniami na jednotlivých súdoch, preveruje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

„Neverejné zasadnutie, na ktorom bude Súdna rada rozhodovať o splnení predpokladov sudcovskej spôsobilosti, zvolá predsedníčka tak, aby bola dodržaná 60-dňová lehota od predloženia podkladov pre rozhodovanie o predpokladoch sudcovskej spôsobilosti Národným bezpečnostným úradom,“ informovala kancelária Bajánkovej.

NBÚ preveruje aktuálne 42 kandidátov na sudcov. Informoval, že v súčasnosti vo všetkých prípadoch prebieha zhromažďovanie informácií. Úlohou NBÚ je informácie vyhodnotiť. „V žiadnom z prípadov ešte neuplynula lehota na predloženie podkladov Súdnej rade,“ informoval NBÚ.

Preverovať spoľahlivosť sudcov ukladá novela ústavy a novela zákona o sudcoch, ktorá platí od septembra 2014. Paragrafy týkajúce sa previerok sudcov pozastavil Ústavný súd na návrh Súdnej rady. Previerky pre kandidátov na túto funkciu rada nenapadla.

O spôsobilosti vybraných kandidátov bude rozhodovať Súdna rada. Kandidáti sú povinní doručiť vyplnený dotazník s 30 otázkami. Pri ich posudzovaní budú členovia rady vychádzať z podkladov Národného bezpečnostného úradu.

Ten má zisťovať, či sa uchádzač nespráva korupčne, nemá vzťahy s osobami z prostredia organizovaného zločinu, nedisponuje majetkom neprimeraným jeho príjmom, nie je pod preukázateľným nátlakom v dôsledku finančnej situácie, ale aj to, či nie je závislý od konzumácie alkoholu alebo iných návykových látok.

NBÚ má na zhromaždenie a vyhodnotenie informácií lehotu päť mesiacov, ktorú možno natiahnuť o dva mesiace. Výsledkom celého procesu bude rozhodnutie Súdnej rady, ktorá na neverejnom zasadnutí kandidáta odporučí, alebo naopak. V prípade negatívneho stanoviska sa tento môže obrátiť na Ústavný súd SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.