Vláda ponúkla konkrétnu pomoc iniciátorom Výzvy na ľudskosť

Na archívnej snímke bratislavský koncert Výzva na ľudskosť Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 2. októbra (TASR) - Premiér Robert Fico informoval predstaviteľov Výzvy na ľudskosť o pripravenosti vlády pomôcť v rámci existujúcich možností mimovládnym organizáciám pri poskytovaní pomoci utečencom, ktorí prídu na Slovensko alebo sa nachádzajú v iných krajinách. Stretnutie sa uskutočnilo vo štvrtok 1. októbra na Úrade vlády (ÚV).

"Medzi organizáciami a ministerstvami bude preto prebiehať aktívny dialóg, ktorého cieľom je v najbližších týždňoch a mesiacoch riešiť operatívne potreby a vzájomnú pomoc," uviedol tlačový a informačný odbor ÚV SR.

Ministerstvo financií napríklad vyčlení 600.000 eur na posilnenie zdrojov Svetového potravinového fondu a na aktivity Rozvojovej banky Rady Európy. Z výnosov štátnej lotérie Tipos uvoľní 500.000 eur na ďalšiu pomoc.

Ministerstvo vnútra bude pracovať na projektoch integrácie konkrétnych rodín utečencov nachádzajúcich sa v Grécku a Taliansku. Rovnako poskytne sklady na zber humanitárnej pomoci.

Ministerstvo obrany doposiaľ vyčlenilo zo svojich zásob humanitárnu pomoc za viac ako 1 milión eur a bude v tom ďalej pokračovať.

Ministerstvo zdravotníctva materiálne alebo finančne podporí zabezpečenie potrebných liekov a preskúma možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti žiadateľom o azyl i tranzitujúcim osobám.

Ministerstvo zahraničných vecí vyčlení zdroje pre mimovládne organizácie, ktoré už aktívne pôsobia v zahraničí. Zároveň nájde spôsob na urýchlenie procesu prideľovania grantov na projekty, ako je napríklad vzdelávanie detí utečencov v Turecku a Iraku. Príslušnými aktivitami sa do celkového úsilia o pomoc zapoja aj rezorty školstva a práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Zainteresované rezorty podrobne preskúmajú svoje možnosti, o čom budú v krátkom čase informovať na rokovaní vlády," avizoval tlačový a informačný odbor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.