Krajanské múzeum Matice slovenskej pôsobí v Martine

Na snímke pohľad na budovu MS v Martine a park s bustami národovcov, archívne foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Martin/Bratislava 3. októbra (TASR) – Krajanské múzeum Matice slovenskej (MS) pôsobí ako ústredné pracovisko pre styk a spoluprácu MS so zahraničím a slovanskými Maticami. Cieľom jeho činnosti je udržiavanie národnej identity Slovákov vysťahovaných do zahraničia a rozvíjanie ich vzťahov aj vzťahov ich potomkov k Slovenskej republike (SR).

Múzeum spolupracuje s príbuznými inštitúciami, osobitne s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V súčasnosti sídli v Martine, kam sa postupne presťahovalo z Bratislavy v roku 2011.

Jeho činnosť je orientovaná na budovanie archívnej a knižničnej dokumentácie. Poskytuje konzultačné a výpožičné služby. Prezentuje vedecko-výskumné projekty z oblasti života a diela Slovákov žijúcich v zahraničí. Vyvíja edičné a propagačné aktivity týkajúce sa Slovákov žijúcich v zahraničí. Udržiava kultúrne, školské, duchovné a vedecko-výskumné styky so zahraničím. Usiluje sa o ochranu a šírenie slovenského kultúrneho a duchovného dedičstva v zahraničí i na Slovensku.

Národnú identitu vo svete sa snaží udržiavať prostredníctvom organizácií Matice slovenskej.

Krajanské múzeum Matice slovenskej disponuje zbierkovými fondmi, v ktorých uchováva vedecké, duchovné, populárno-náučné tituly, zborníky, periodiká, tlač, kroniky, zápisnice zo slovenského zahraničia, ďalej propagačné materiály, korešpondenciu, rukopisy, kópie dokumentov, diela umeleckej prózy a poézie. Okrem knižničných zbierok archivuje múzeum výtvarné umenie, umelecko-remeselné predmety, textil a fotografie, filmy, audiozáznamy a videozáznamy zo zahraničia týkajúce sa Slovenska a Slovákov.

Múzeum spolupracuje na vedeckej a odbornej úrovni s katedrami, výskumnými ústavmi, slovenskými spolkami, združeniami a zväzmi v zahraničí. Podieľa sa na celoslovenských spoločensko-kultúrnych aktivitách a udržiava komunikáciu s bádateľmi a verejnosťou.

Ešte počas pôsobenia Krajanského múzea Matice slovenskej v Bratislave bola v roku 2006 v priestoroch MS otvorená Jozefínska knižnica Krajanského múzea Matice slovenskej. Bola pomenovaná po americkej Slovenke Jozefíne Durkech-Dolanovej (1922 - 2004), ktorá v testamente odkázala finančný dar MS na tento účel.

V druhej polovici roku 2011 zaradilo Krajanské múzeum Matice slovenskej medzi svoje činnosti aj sprístupňovanie a lektorovanie stálej expozície venovanej životu a dielu spisovateľa Jozefa Cígera Hronského.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.